Radna PiS Angelika Świtalska nagle rezygnuje z funkcji prezesa Koltaru. Co jest przyczyną?

9
1104
Radna PiS Angelika Świtalska nagle rezygnuje z funkcji prezesa Koltaru
REKLAMA

Pod koniec czerwca informowaliśmy o nowym zarządzie spółki Koltar w Grupie Azoty SA i powołaniu Angeliki Świtalskiej na stanowisko jej prezesa. Dziś sytuacja jest już inna. Angelika Świtalska złożyła rezygnację z funkcji prezesa zarządu spółki Koltar z dniem 18 sierpnia 2020 r. Jaka była tego przyczyna, nie podała. Zgodnie ze wcześniejszym oświadczeniem ówczesnego rzecznika prasowego Grupy Azoty SA, Angelika Świtalska spełniła wszystkie wymagania określone w ogłoszeniu o postępowaniu kwalifikacyjnym na stanowisko prezesa. Tymczasem w mediach zarówno w lokalnych, jak i ogólnopolskich pojawiły się informacje dotyczące przeszłości nowo powołanej prezes, które wzbudziły bardzo poważne wątpliwości co do jej kompetencji do piastowania tego stanowiska. Jeszcze kilka dni temu w oświadczeniu opublikowanym m. in. na oficjalnej stronie internetowej Grupy Azoty SA Świtalska twierdziła, że padła ofiarą „niewybrednych i nierzetelnych publikacji prasowych”, które ukazały się na jej temat. – Wobec powyższego oświadczam, że niezwłocznie podejmę wszelkie stosowne kroki prawne, celem obrony mojego dobrego imienia – pisała. Twierdziła również: „Zawsze działałam i będę działać w ramach obowiązującego prawa, kierując się etyką biznesową, nie naruszając zasad współżycia społecznego”. Czy w ciągu ostatnich kilku dni doszła do wniosku, że obowiązujące prawo, etyka i zasady współżycia społecznego nie pozwalają jej na zasiadanie w zarządzie Koltaru?

Angelika Świtalska, reprezentująca od jesieni 2018 roku Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Miejskiej w Tarnowie, została pod koniec czerwca br. powołana na stanowisko prezesa zarządu spółki Koltar w Grupie Azoty. Stało się tak po zakończeniu konkursu na to stanowisko, w którym oprócz Świtalskiej uczestniczyło sześć innych osób.
W komunikacie prasowym Grupy Azoty SA przesłanym wtedy do mediów można było wyczytać m.in., że nowa prezes spółki Koltar jest absolwentką studiów magisterskich na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończyła również studia podyplomowe w zakresie zarządzania nieruchomościami na AGH w Krakowie i Executive MBA w Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska w Warszawie, i że pełniła funkcje zarządcze w kilku podmiotach prawa handlowego. Dopytywany przez nas Waldemar Grzegorczyk, ówczesny rzecznik prasowy Grupy Azoty SA wyjaśniał, że Angelika Świtalska spełniła wszystkie wymagania określone w ogłoszeniu o postępowaniu kwalifikacyjnym na stanowisko prezesa zarządu spółki Koltar i została najlepiej oceniona przez radę nadzorczą. Rada uznała m.in., że Angelika Świtalska ma odpowiednie wykształcenie, doświadczenie zawodowe i kompetencje do zajmowania stanowiska prezesa i nie podlega określonym w przepisach prawa ograniczeniom lub zakazom zajmowania stanowiska prezesa zarządu w spółkach handlowych.

REKLAMA

Informacja ta była dla wielu osób zaskoczeniem. Szczególnie dla tych, które od dawna z uwagą śledziły biznesową działalność Angeliki Świtalskiej i zwróciły naszą uwagę na niepokojące fakty. Na łamach „TEMI” pisaliśmy m.in., że niektóre spółki, którymi Świtalska zarządzała, będąc udziałowcem lub członkiem zarządu, są dziś postawione w stan likwidacji i pomimo złożonych wniosków o ich upadłość, podmioty te nie mają pieniędzy nawet na przeprowadzenie postępowania upadłościowego. Pisaliśmy również o ogłoszeniu w 2015 roku przez Sąd Rejonowy w Łodzi upadłości konsumenckiej samej Świtalskiej i zwolnieniu jej z konieczności spłaty wszystkich zobowiązań.
Angelikę Świtalską poprosiliśmy pod koniec lipca o komentarz do pojawiających się informacji o jej wcześniejszych działaniach, a zwłaszcza do powracających wątpliwości, iż osoba z taką historią biznesową kierować będzie znaczącą spółką. Niestety, odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Mimo wielu prób, nie udało nam się również skontaktować z prezes Świtalską telefonicznie.

W końcu tematem zainteresowały się także ogólnopolskie media. O Angelice Świtalskiej i jej powiązaniach z różnymi spółkami napisała „Gazeta Wyborcza”, a artykuł streściły i podały dalej nie tylko rozmaite serwisy biznesowe. Na dodatkowe wątki w biznesowym życiorysie Świtalskiej zwrócił uwagę Mirosław Poświatowski, publikując obszerny materiał na platformie salon24.pl.
Na początku sierpnia prezes Angelika Świtalska wystosowała oświadczenie, w którym ukazujące się w ostatnim czasie publikacje prasowe na swój temat nazwała niewybrednymi i nierzetelnymi, tendencyjnymi, budującymi narrację na półprawdach, być może pisanymi „na zamówienie”.
Dziś, około 1,5 miesiąca od powołania Angeliki Świtalskiej na stanowisko prezesa zarządu spółki Koltar w Grupie Azoty, sytuacja jest już inna. Świtalska złożyła rezygnację z funkcji prezesa zarządu spółki Koltar z dniem 18 sierpnia 2020 r. To zastanawiające, bo jeśli w publikacjach znalazły się same przekłamania, a zatem działalność Angeliki Świtalskiej nie może budzić jakichkolwiek podejrzeń, to po co ta rezygnacja? Czy to autonomiczna decyzja Świtalskiej, czy może np. wymuszona przez PiS?
Treści rezygnacji oraz uzasadnienia tego kroku nie znamy. W informacji przekazanej przez biuro komunikacji Grupy Azoty SA nie ma o tym ani słowa. Są za to zapewnienia, że spółką Koltar kieruje bez zakłóceń jej zarząd, aktualnie w trzyosobowym składzie. Jak mówi Piotr Pawlina, dyrektor biura, w związku z rezygnacją Angelice Świtalskiej nie przysługuje odprawa. Nie została jeszcze podjęta decyzja w sprawie powołania lub konkursu na funkcję nowego prezesa spółki.

REKLAMA

9
Dodaj komentarz

5 Liczba komentarzy
4 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
4 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Olgierd

No i co tam lala, plany poszły się paść jak króliczek na łączce 🤣 Króliczki w gorsecie lubię ale karierowiczek bankrutek nie bardzo. 🤣🤣🤣🤣🤣

Olgierd

I nie strasz nie strasz bo się …

Basia

Podobno Wyborcza kłamała … Angelina opanuj się ! 21,76 zł powinno ci wystarczyć 🤣

https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,26217530,radna-pis-po-artykule-wyborczej-rezygnuje-z-funkcji-prezesa.html

Obserwator

Może zrobilibyście cykl o karierach i powiązaniach ludzi pis. Wystarczy sprawdzić jak wzrosły dochody tych, którzy są radnymi. Niejaki Solak, Olszówka, Gładysz junior, wszyscy zakotwiczyli w Azotach na początku.

Żyd

Jak widac rowniez w Pisie jak sie okazuje, sa pewne granice sk…….a, ktorych pr,ekroczenie powoduje koniecznosc odejscia z dobrze płatnej synekury. Przykładem kiedyś Misiewucz a obecnie Świtalska. Miejmy nadzieje że dalsze losy też bedą podobne