Region tarnowski wybrał PiS

0
136
wybory-PE-2014-wyniki
REKLAMA

W dalszej kolejności mamy SLD-UP z blisko 9,5-procentowym wynikiem, oraz Nową Prawicę z poparciem 7,15% i PSL z wynikiem 6,8%. Pod kreską znalazły się pozostałe ugrupowania, w tym Polska Razem i Solidarna Polska.
W Małopolsce przewaga PiS jest jeszcze wyraźniejsza – partia uzyskała tu ponad 34 % głosów, PO niewiele ponad 26%. Dobry rezultat osiągnęła też Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry – blisko 9,5%, ale w skali kraju nie przekroczyła pięcioprocentowego progu, podobnie jak Polska Razem, która w Małoopolsce miała prawie 7% głosów. 

REKLAMA

W naszym regionie, obejmującym powiaty: tarnowski, brzeski, bocheński, dąbrowski i sam Tarnów, PiS zdobyło 40% głosów, PO 17%, Solidarna Polska 10%, Nowa Prawica 8%, Polska Razem Jarosława Gowina 7,5% zaś SLD-UP 4,5%. W samym Tarnowie, na PiS zagłosowało 33% wyborców, na PO – 28, SLD – 9, Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego – 8. Solidarna Polska i Polska Razem otrzymały po 7%, Twój Ruch – 3, a PSL i Ruch Narodowy po 2% głosów.

Wśród kandydatów z regionu najlepszy wynik osiągnął poseł Edward Czesak, startujący z dziesiątego miejsca listy PiS. W czterech ziemskich powiatach i Tarnowie oddano na niego łącznie ponad 12 tysięcy głosów. Tymczasem na Różę Thun (liderkę listy PO) głosowało 4 300 osób.
Edward Czesak nie kryje satysfakcji z własnego wyniku wyborczego i wygranej PiS.
– To bez wątpienia duży sukces naszej partii, na który zapracowało także jej lokalne zaplecze – podkreśla i zaznacza, że obecny sukces PiS daje także powód do optymizmu przez zbliżającymi się wyborami samorządowymi.
Kolejne wyniki regionalnych kandydatów: Katarzyna Pacewicz-Pyrek (PO) 3 570, Stanisław Sorys (PSL) 2074, Lucyna Malec (PiS) 1 232, Paweł Augustyn 1 203 (PR JG), Franciszek Bernat (SLD-UP) 1 127.

Polacy wybrali w niedzielę 51 europosłów, siedmioro wyłoniło głosowanie w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Mandaty zdobyli tu: Ryszard Legutko, Andrzej Duda i Beata Gosiewska (PiS), Róża Thun i Bogdan Wenta z PO, Stanisław Żółtek z Nowej Prawicy i Czesław Siekierski z PSL.

Wśród przegranych jest czworo eurodeputowanych mijającej kadencji PE, którym wyborcy nie przedłużyli mandatów: Joanna Senyszyn z SLD, Adam Bielan z Polski Razem Jarosława Gowina, Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski i Bogusław Sonik z PO.W regionie tarnowskim obejmującym powiaty: tarnowski, dąbrowski, brzeski, bocheński oraz miasto Tarnów, zagłosowało ponad 107 tysięcy wyborców. Frekwencja w samym Tarnowie osiągnęła blisko 27 procent. Do urn poszło około 25 spośród 93 tysięcy uprawnionych do głosowania – o 5 % mniej niż w poprzednich wyborach do PE. W powiecie tarnowskim frekwencja była jeszcze niższa, wyniosła nieco ponad 22 procent. Najniższe zainteresowanie wyborami do PE (poniżej 20%) zanotowano w powiecie dąbrowskim.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments