Remont niby skończony, ale…

0
111
krakowska15
REKLAMA

{gallery slider=boxplus.carousel}Krakowska_po_remoncie{/gallery}

REKLAMA

Wiadomo też, że firmie nie wypłacono jeszcze pełnego wynagrodzenia za remont, a termin finansowego rozliczenia inwestycji przedłużono w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie do 15 maja.
Po bardzo długo trwającym remoncie krótkiego odcinka ul. Krakowskiej mieliśmy ostatnio długi odbiór. Miejska komisja odbiorcza kilka razy zjawiała się na placu budowy, wynajdując za każdym razem niedoróbki i niedociągnięcia. W końcu podpisano końcowy protokół odbioru robót i przywrócono ruch samochodów, ale – jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się – tylko z tego względu, by nie narażać się na dalszą krytykę właścicieli firm i zakładów usługowych, narzekających na spadek obrotów.
Zastrzeżeń co do jakości wykonania prac nadal jest wiele. Ruszają się niektóre płytki chodnikowe, część jest nierówno ułożona, a o zabarwieniu chińskiego granitu krążą niemal legendy. Pojawiają się np. głosy, że jasno rude pręgi, szpecące niektóre płytki, powstały na skutek wchłonięcia koloru od taśmy transportowych, którą były zabezpieczone na paletach. Oznaczałoby to, że musiały leżeć w magazynach bardzo długo. Jezdnia jest nadal zabrudzona resztkami zaprawy cementowej, pokruszone i popękane są niektóre kostki, tarnowianie zwracają też uwagę na niefortunne umiejscowienie skrzynki elektrycznej na Placu Sobieskiego.
Krzysztof Madej, dyrektor Centrum Rozwoju Miasta w UMT, przyznaje, że estetyka całości pozostawia jeszcze wiele do życzenia. – Przejąłem jednak nadzór nad inwestycją na takim etapie, że więcej „wyciągnąć” z tego się nie dało – rozkłada ręce. – Finansowego rozliczenia z wykonawcą jeszcze nie było. Teraz przez miesiąc będziemy obserwować, co będzie się dziać na wyremontowanym odcinku. Po tym czasie odbędzie się przegląd techniczny. Jeszcze raz będziemy chcieli wyłapać wszystkie usterki i wezwać firmę do ich natychmiastowego usunięcia w ramach gwarancji.
Jeśli chodzi o plamy na płytkach chodnikowych, to – według dyrektora Madeja – przyczyna po miesiącu również powinna być znana. – Trzeba pamiętać, że to granit i niektóre przebarwienia mogą być naturalne – tłumaczy. – Jeśli rzeczywiście brzydkie pręgi na części płytek to pozostałości po taśmie transportowej, to wkrótce znikną. Po jakimś czasie nie powinno być na nich też białych nalotów. Gorzej z plamami po oleju, ale to już nie wina wykonawcy, ale nieszczelności naszych samochodów. Skrzynka na Placu Sobieskiego, owszem, trochę razi, ale powstała pod tramwaj, który ma stanąć w tym miejscu.

Cisza nastała natomiast w Tarnowie na temat odpowiedzialności osób, które doprowadziły do tak dużej kompromitacji samorządu, bo za taką tarnowianie uznają przygotowanie i przeprowadzenie modernizacji tego fragmentu głównej ulicy miasta.

Rozwiązany został wprawdzie Tarnowski Zarząd Dróg Miejskich, ale urzędnicy przeszli do pracy na podobnych warunkach do różnych działów w urzędzie miasta, a dyrektor jednostki Zdzisław Musiał… skorzystał z programu dobrowolnych odejść. Wziął jako odprawę dość dużą kwotę pieniężną. Jak dużą? O to pytali tarnowscy radni na ostatniej sesji, ale odpowiedzi nie uzyskali – magistrat zasłonił się przepisami prawa i wysokość odprawy ma pozostać tajemnicą…
Prezydent Ryszard Ścigała, który zapewniał, że na rozliczenia i konsekwencje przyjdzie czas po zakończeniu inwestycji, powrócił do milczenia w tej sprawie. Jego zastępca Henryk Słomka‑Narożański, bezpośrednio odpowiedzialny za przetarg i czuwanie nad pracami, został do tej pory „ukarany” chyba tylko w ten sposób, że zabrany został mu nadzór nad ewidentnie spartaczoną przebudową.
W Prokuraturze Okręgowej w Tarnowie, gdzie trafiła sprawa remontu, poinformowano nas, że Małopolski Urząd Marszałkowski przedłużył termin kontroli dokumentacji związanej z inwestycją. Jej wyniki przesłać ma śledczym dopiero w drugiej połowie kwietnia, więc do tego czasu nie należy spodziewać się jakichś ruchów prokuratury.
Przypomnijmy, że prokuratura od kilku miesięcy – na wniosek policji – prowadzi dochodzenie, czy nie doszło do naruszeń prawa przy przygotowywaniu i przeprowadzaniu remontu ul. Krakowskiej.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o