Remont odłożony na czas nieokreślony?

0
140
Nieznane dalsze losy miejskiej kamienicy przy Legionów 14
REKLAMA

Kamienicę przy ul. Legionów 14, w bezpośrednim sąsiedztwie budynku przy ul. Mickiewicza 2 (to główna siedziba magistratu), tarnowski samorząd zakupił w 2015 roku. Za trzykondygnacyjny zabytkowy budynek z ok. 1912 roku, który po remoncie służyć ma urzędnikom (może to być ok. 1 tys. m kw. powierzchni biurowej), miasto zapłaciło niespełna 800 tys. zł. Jako powód zakupu podawano chęć połączenia budynków i zgrupowanie w jednym miejscu wielu wydziałów rozproszonych obecnie po mieście.
Mijają kolejne lata, a w kamienicy nie dzieje się nic. W połowie 2016 roku budynek zaczął się sypać – spadały kawałki elewacji i gzymsu. Wyłączono z ruchu fragment chodnika, co obowiązuje do dziś.
Wydatki związane z remontem i zmianą sposobu użytkowania kamienicy oszacowano na 3,5 mln zł. W budżecie Tarnowa na rok 2018 na remont przeznaczono 100 tys. zł, 3,4 mln zł wpisano w wieloletnią prognozę finansową na lata 2018‑2037. Kiedy remont stanie się faktem? Nie wiadomo, na razie magistrat zwleka z ponownym ogłoszeniem przetargu. Trwają też poszukiwania dodatkowych, innych niż własne, źródeł przynajmniej częściowego sfinansowania remontu kamienicy, ale dotychczas są bezskuteczne. Na konieczną do remontu dokumentację miasto wydało 70 tys. zł.
Może szansą na pozyskanie pieniędzy na remont byłaby zmiana przeznaczenia kamienicy, rezygnacja z wprowadzenia tu magistrackich wydziałów? A może miasto po prostu powinno pozbyć się problemu i kamienicę sprzedać? Prezydent Tarnowa mówi, że żadne tego typu decyzje nie zostały podjęte. – Cały czas poszukujemy dodatkowych pieniędzy na remont. Jeśli kolejne próby ich pozyskania nie powiodą się, wtedy będziemy zastanawiać się co dalej – mówi Roman Ciepiela.
Niewykluczone jest też ogłoszenie ponownego przetargu jeszcze w tym roku mimo braku dodatkowych funduszy. Byłoby to równoznaczne z decyzją o samodzielnym finansowaniu przez miasto remontu kamienicy. A co, jeśli kwota 3,5 mln zł znów okaże się niewystarczająca wobec oczekiwań potencjalnych wykonawców remontu? Tego nikt nie wie…

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments