Remonty i korki, korki i remonty…

0
87
Światowy Dzień Bez Samochodu tarnowianie totalnie zignorowali

Po ulicach Tarnowa już od dawna ciężko się jeździ z powodu przedłużających się remontów wiaduktów kolejowych, prowadzonych przez PKP. Jednak od kilku tygodni utrudnienia nasiliły się jeszcze bardziej, bo rozpoczęto planowane przez magistrat modernizacje głównych dróg. W tle tego mieliśmy w miniony piątek Światowy Dzień Bez Samochodu, który tarnowianie totalnie zignorowali – w piątkowe popołudnie korki w kilku punktach miasta były wręcz gigantyczne.

REKLAMA

Lepiej unikać górnej części Krakowskiej
– Najtrudniej przejechać oczywiście ul. Krakowską pod wiaduktem w obie strony, ale w korkach stoi też się też na Bema, Lwowskiej do szpitala, Fatimskiej – na odcinku od Bóżnic w stronę placu po byłej „Kapłanówce”. Gdy spanie deszcz, bywa jeszcze gorzej, korkuje się całe centrum – przyznaje Stanisław Wielgus, prezes Radia Taxi Efekt.
Niedawno zakończono pierwszy etap remontu górnego odcinka ulicy Krakowskiej, jest już przejezdny świeży fragment zmodernizowanej nawierzchni między ul. Katedralną a Batorego. W związku z kolejnym etapem remontu została wprowadzona nowa organizacja ruchu.
– Do górnego fragmentu ul. Krakowskiej dojeżdżamy od ul. św. Anny i Targowej, stamtąd można bezpośrednio dotrzeć do placu Kazimierza, ul. Batorego i Staszica. Ruch poniżej Batorego odbywa się pasem, który do tej pory był wykorzystywany jako postojowy. Przejezdność na tym odcinku jest zachowana – zapewnia Artur Michałek, kierownik Działu Organizacji Ruchu Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.
Dojazd do posesji zlokalizowanych powyżej ul. Nowy Świat jest możliwy objazdem przez Urszulańską, Bema, św. Anny i Targową. Skrzyżowanie Krakowskiej i Nowego Światu przejedziemy tylko w stronę ul. Urszulańskiej i w dół Krakowską.
Prace na ulicy Krakowskiej w centrum miasta mają zakończyć się pod koniec listopada.

Długo do Mościc
Przed blisko dwoma tygodniami rozpoczął się remont ul. Kwiatkowskiego – na odcinku od mostu nad Białą do zajezdni autobusowej w Mościcach. Najpierw ekipy zaczęły wymieniać krawężniki wzdłuż tej ulicy. Miejscy urzędnicy zapewniali, że ograniczenia w ruchu miały dotyczyć odcinka od mostu (z wyłączeniem samego obiektu, bo tam krawężniki nie zostaną wymienione) do mościckiej zajezdni. Planowano, by robotami objąć krawędzie jezdni, dlatego szeroka na dziewięć metrów ul. Kwiatkowskiego miała być zawężona w niewielkim zakresie, by nie powodować utrudnień. Tymczasem na początku remontu już w pobliżu ul. Czystej zaczęły tworzyć się korki. Miejscy urzędnicy twierdzą, że wina leżała po stronie firmy zajmującej się robotami.
– Pracownicy wykonawcy zajęli większy teren jezdni, niż dopuszczano w projekcie organizacji ruchu. Zwróciliśmy uwagę firmie, by ograniczyła utrudnienia oraz poprosiliśmy Wydział Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie o pomoc i poddanie szczególnej kontroli tego odcinka – wyjaśnia Artur Michałek. – Ponieważ w pasie drogowym ul. Kwiatkowskiego rosną drzewa, ekipy mają utrudnione zadanie i miejscami zajmują szerszy odcinek jezdni, ale uczuliliśmy wykonawcę, żeby tego nie robił.
Wkrótce ekipy remontowe przystąpią do wymiany nawierzchni w kierunku wjazdu do zajezdni w Mościcach. Roboty odbywać się będą od godziny 18, ruch wahadłowy przewidziano tylko w nocy.
Kierowcy nie mają złudzeń, że to pomoże.
– Korki tworzyły się tam jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Niejednokrotnie długi sznur samochodów w kierunku zachodnim ustawiał się już na wysokości placu targowego Chyszów bądź ronda Wyszyńskiego. Generalnie trudno dojechać do Mościc codziennie od wczesnych godzin popołudniowych – już od 13.30‑14. W drugą stronę nie jest wcale lepiej. Korki trwają nawet do godziny 17 – narzekają mieszkańcy Mościc.

Kolejny wiadukt do remontu
Dodatkowe utrudnienia komunikacyjne może spowodować zamknięcie przez PKP kolejnego przejazdu pod wiaduktem nad ulicą Rudy‑Młyny (przedłużenie ul. Przemysłowej), łączącą miasto z Tarnowcem, która jest częściową alternatywą dla często zakorkowanej ul. Tuchowskiej po wyłączeniu z użytkowania przejazdu kolejowego wzdłuż ul. Dąbrowskiego – al. Tarnowskich.
Droga zostanie zamknięta na czas remontu, jednak tarnowski ZDiK nie wyraził zgody na całkowite wyłączenie tunelu. Po interwencji urzędników wykonawca prac został zobowiązany do zapewnienia przejezdności w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Dlatego od godziny 6 do 8 oraz od 14 do 16.30 ekipy remontowe mają zdemontować rusztowania, które mogłyby utrudniać przejazd samochodom, tym samym zapewniając przejezdność.
W pozostałych godzinach ruch nie będzie tam możliwy, dlatego wyznaczono objazd od ul. Przemysłowej ulicami: Krakowską, Narutowicza, Konarskiego, Tuchowską, a następnie w miejscowości Tarnowiec: ks. Prusa, Południową, Sanguszki – do drogi wojewódzkiej nr 977.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o