Rewolucja w tarnowskiej komunikacji?

0
79
biletomat-wroclaw
REKLAMA

Korzystający z tarnowskiej komunikacji miejskiej zapewne z zazdrością śledzą informacje o zmianach w transporcie publicznym w ościennych miastach. Bo to tam trafiają nowoczesne autobusy, to tam pasażerowie korzystać mogą z rozwiązań na miarę XXI wieku. Czy nasza komunikacja miejska doczeka się podobnej rewolucji? Tak, ale przybierze ona raczej formę powoli wprowadzanych zmian. A te pierwsze są już widoczne.
– Dla pasażerów ważna jest czytelna informacja o lokalizacji przystanku niezależnie od tego, czy jest to osoba przyjezdna czy mieszkaniec danego miasta. Zdecydowaliśmy się na istotną zmianę w wyglądzie wiat przystankowych i obecnie na ponad 60 z nich zamontowane zostały tablice z nazwami przystanków. Posługujemy się tu zwykle nazwą ulicy czy też najbliżej położonego charakterystycznego obiektu. Do końca wakacji takie tablice powinny znaleźć się już na wszystkich przystankach komunikacji miejskiej w Tarnowie – wyjaśnia Krzysztof Kluza, dyrektor Tarnowskiego Organizatora Komunalnego, odpowiedzialnego za funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Tarnowie.
W niektórych autobusach zamontowano już nowe kasowniki w żółto‑niebieskich barwach, umożliwiające skasowanie biletu w formie papierowej, a także zapłacenie za przejazd Tarnowską Kartą Miejską – przyłożenie karty do czytnika traktowane będzie jak zapłacenie za przejazd i skasowanie biletu jednorazowego (obecnie posiadacze Tarnowskiej Karty Miejskiej mogą korzystać z biletów okresowych). Jeszcze w tym roku, zapewne zaraz po wakacjach, rozpoczną się żmudne testy tych kasowników. Prace związane nie tylko z testami, ale także z podłączeniem kasowników online do sieci i systemem fiskalnym potrwają co najmniej kilka miesięcy.
W TOK rozważane jest wprowadzenie kolejnych nowoczesnych rozwiązań w miejskiej komunikacji. Sporo zależy jednak od możliwości pozyskania na ten cel pieniędzy z unijnych funduszy. Na co więc w niedalekiej przyszłości mogliby liczyć pasażerowie tarnowskiej komunikacji?
– Myślimy o elektronicznych tablicach informacyjnych, pokazujących aktualizowane na bieżąco informacje o podjeżdżającym właśnie autobusie konkretnej linii, o kolejnych, które podjadą w najbliższym czasie, o terminie oczekiwania na te kursy, o przebiegu trasy, ewentualnych objazdach, opóźnieniach w ruchu itd. Wyznaczyliśmy już bardzo wstępnie kilkadziesiąt przystanków, gdzie takie tablice mogłyby zostać zamontowane. Przy przystankach o charakterze węzłów przesiadkowych, z których korzysta bardzo wielu pasażerów, czyli na przykład w okolicy plant czy przy zajezdni w Tarnowie‑Mościcach, planujemy zamontowanie całodobowych biletomatów podłączonych do Internetu. Urządzenia umożliwią doładowanie Tarnowskiej Karty Miejskiej, przekazanie pieniędzy z e‑portmonetki na kartę miejską, ale będzie też można w prosty sposób kupić tu zwykły papierowy bilet – mówi Krzysztof Kluza.Biletomaty dostępne w autobusach to w wielu miastach już standard.
Być może i takie rozwiązanie trafi do Tarnowa.
Jak dodaje dyrektor Kluza, w autobusach tarnowskiej komunikacji miejskiej mogłyby zostać zamontowane nowoczesne i o niewielkich rozmiarach urządzenia drukujące jednorazowe bilety.
Płatność za bilety dokonywana byłaby nie gotówką, ale kartą płatniczą (z paskiem magnetycznym, chipem lub zbliżeniowo). Takie biletomaty ma już np. wrocławska komunikacja miejska.Obecnie TOK pracuje nad uszczegółowieniem pomysłów, licząc na to, że można będzie skorzystać z ich dofinansowania w nowym unijnym rozdaniu. Plany mogłyby stać się rzeczywistością jednak najwcześniej za 2‑3 lata.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments