Rondo im. Lecha Kaczyńskiego?

3
422
Czy rondo u zbiegu ulic Elektrycznej, Klikowskiej i Wyszyńskiego nosić będzie imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego? | fot. Paweł Topolski

Czy rondo u zbiegu ulic Elektrycznej, Klikowskiej i Wyszyńskiego nosić będzie imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego? Tarnowscy radni reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, przygotowali projekt uchwały w tej sprawie i chcą, by trafił on na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Tarnowie. Pomysł ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Niewykluczone, że projekt trafi najpierw do szerokich konsultacji społecznych.

REKLAMA
W Tarnowie przybywa rond. Mamy już m.in. rondo Niepodległości, rondo Ronalda Reagana, rondo Dagnanów czy rondo Hetmana Jana Tarnowskiego i rondo Żołnierzy Wyklętych. Nazwy te zostały nadane uchwałami przyjętymi przez Radę Miejską w Tarnowie. Inne ronda, np. to na skrzyżowaniu ulicy Słonecznej i Starodąbrowskiej czy ulic Krakowska, Sikorskiego i Narutowicza, są rondami tymczasowymi, bez nazwy.

Czy powstałe niedawno rondo u zbiegu ulic Elektrycznej, Klikowskiej i Wyszyńskiego będzie nosić imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego? Taki pomysł mają miejscy radni z klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość. Pomysł sam w sobie nie jest nowy. Kilka lat temu odnotowano pierwsze podejście do upamiętnienia w Tarnowie tragicznie zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – ulice Błonie, Spokojna i Elektryczna miały tworzyć aleję imienia Lecha Kaczyńskiego. Pomysł oprotestowano, wskazywano m.in. na koszty, które musieliby ponieść przedsiębiorcy mający przy tych ulicach swoje firmy, zmuszeni do zmiany danych adresowych na wszystkich dokumentach, pieczątkach itd.
Radni reprezentujący PiS złożyli projekt uchwały w sprawie nadania rondu imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uzasadnieniu do uchwały piszą o zasługach prezydenta Kaczyńskiego i jego związkach z Tarnowem.
– Zbliża się 10. rocznica katastrofy smoleńskiej, tragicznego wydarzenia, traumatycznego przeżycia dla Polaków. Zginął w tej katastrofie prezydent RP i jego małżonka, i ponad 90 innych osób. Prezydent Lech Kaczyński był w Tarnowie w październiku 2008 roku, w roku 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Był także w Tuchowie tuż przed katastrofą. Uważam, że to postać ze wszech miar zasługująca na upamiętnienie, postać, która zrobiła wiele dobrego dla Polski, ale nie tylko – bo wcześniej jako prezydent Warszawy doprowadził do budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Upamiętniając postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego chcemy jednocześnie w sposób symboliczny upamiętnić pozostałe osoby, które zginęły w katastrofie, a byli to przedstawiciele różnych grup społecznych, różnych partii. Wskazaliśmy nowe rondo, bo nadanie nazwy nie będzie miało konsekwencji finansowych – wyjaśnia radny Ryszard Pagacz, szef klubu PiS w tarnowskiej radzie.

Pomysł już skrytykowali radni z innych klubów. Pojawiają się głosy, że taka propozycja PiS‑u to niepotrzebne podgrzewanie emocji politycznych, że w pierwszej kolejności upamiętniać należy osoby związane z Tarnowem. Również w mediach społecznościowych przeważają negatywne komentarze.

Projekt uchwały trafił na biurko przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie Jakuba Kwaśnego.
– Przekazałem projekt do prawników, by zaopiniowali go pod kątem formalnym. Chciałbym móc skierować projekt uchwały do konsultacji społecznych. Uważam, że w tej kwestii mieszkańcy powinni mieć możliwość wypowiedzenia się – mówi Jakub Kwaśny.
Projekt będzie jeszcze dyskutowany podczas posiedzenia komisji ds. nazewnictwa ulic i placów publicznych. Radni powinni zająć się tematem na najbliższej sesji, 27 lutego.

3
Dodaj komentarz

1 Liczba komentarzy
2 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
3 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Krzysztof

A kto to jest Kaczyński i co zrobił dla Tarnowa. PiS chce mieć miejsce na swoje chore imprezy?