Kiedy sieć rowerów miejskich w Tarnowie?

0
64
Aby myśleć o systemie miejskich rowerów trzeba mieć odpowiednią liczbę miejsc parkingowych dla jednośladów

Są lekkie, nie trzeba wlewać do nich benzyny, a przede wszystkim z łatwością pokonują uliczne korki. Rowery cieszą się coraz większą popularnością, także jako środek komunikacji w drodze do szkoły czy pracy. Pojazdy te już od dawna polubili pracownicy wielu tarnowskich firm, choćby Azotów i Zakładów Mechanicznych, oraz uczniowie szkół. Miasto stara się sprzyjać cyklistom, budując nowe ścieżki rowerowe i remontując już istniejące, a co z miejscami parkingowymi dla jednośladów?
– Rowery można zostawić w wielu rejonach miasta pod prawie wszystkimi instytucjami użyteczności publicznej, budynkami firm prywatnych, większymi sklepami, szkołami, uczelniami, obiektami sportowymi czy placówkami służby zdrowia. W Tarnowie zlokalizowano 113 miejsc, w których znajdują się stojaki rowerowe, a tych mamy łącznie 976, choć nie wszystkie należą do miasta, lecz prywatnych przedsiębiorców bądź firm– wyjaśnia Krzysztof Kluza, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie – Ostatnio coraz bardziej popularne są urządzenia, które pozwalają przypiąć zarówno koło roweru, jak i jego ramę. Są uważane za komfortowe i bezpieczne.
Miasto co roku montuje nowe stojaki w miejscach najbardziej pożądanych przez mieszkańców. W 2016 nowe urządzenia pojawiły się m.in. na ul. Wałowej, Lwowskiej, Słonecznej, Nowej przy siedzibie magistratu, Krakowskiej obok Muzeum Okręgowego, Kochanowskiego przy Klasterze Przemysłowym oraz na skwerze Petofiego i na ul. Skłodowskiej‑Curie pod budynkiem przychodni.
– Miejsca do parkowania rowerów powstają przy każdym nowo budowanym obiekcie, w efekcie prawie na każdej ulicy znajdują się stojaki. W tym roku również pojawi się kilkanaście nowych, wnioskują o to często rady osiedli. Pieniądze na montaż stojaków są zarezerwowane w budżecie miejskim – dodaje Krzysztof Kluza.
Infrastruktura rowerowa jest niezbędna do utworzenia popularnych ostatnio w innych miastach sieci rowerów miejskich, czyli systemu bezobsługowych wypożyczalni jednośladów. Magistraccy urzędnicy złożyli do Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach integracji transportu publicznego wniosek o dofinansowanie budowy takiej sieci w Tarnowie. Pod koniec czerwca lub na początku lipca powinno być wiadomo, czy wniosek został zaakceptowany. Budowa sieci rowerów wraz z dziesięcioma stacjami i wypożyczalniami jednośladów może kosztować nawet kilka milionów złotych. Wstępny projekt przedsięwzięcia jest już przygotowany.
– Jeżeli uzyskamy zapewnienie dofinansowania z zewnątrz, zaczniemy pracować nad realizacją projektu – podsumowuje nasz rozmówca.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o