Miejskim rowerem do pracy?

0
198
W wielu miastach Polski działają od dawna wypożyczalnie rowerów. Prowadzą je nie tylko samorządy, ale również prywatne firmy

Tarnów ma rozbudowane ścieżki rowerowe i liczne miejsca postojowe dla jednośladów, jednak brakuje sieci wypożyczalni rowerów miejskich, bardzo popularnych ostatnio w wielu polskich miastach. Realizację oszacowanej na kilka milionów złotych inwestycji tarnowski magistrat uzależniał od unijnego dofinansowania, teraz dzięki dotacji na unowocześnienie miejskiej komunikacji znajdą się również pieniądze na sieć wypożyczalni rowerów. Już w grudniu ogłoszony zostanie przetarg na dostawę dziesięciu stacji, w każdej będzie po około 10‑15 rowerów – wygodnych, łatwych w obsłudze, jednakowo oznakowanych, z koszykiem na rzeczy. Dostępnych ma być 110 miejskich jednośladów.
– To rozwiązanie sprawdza się w wielu polskich miastach. Najwyższy czas, by również tarnowianie mogli z niego skorzystać – przekonuje Krzysztof Kluza, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie. – Rower miejski to dodatkowy środek transportu publicznego, a sieć jednośladów powinna działać w taki sposób, by zachęcać mieszkańców do korzystania z rowerów.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rowery zostaną dostarczone do Tarnowa już w przyszłym roku.Lokalizację planowanych stacji rowerowych urzędnicy konsultowali z tarnowskimi cyklistami i organizacjami rowerowymi. Będą to miejsca stanowiące częsty cel podróży tarnowian, choćby dworzec kolejowy, uczelnie wyższe, duże osiedla, zakłady pracy.Dzięki odpowiedniemu systemowi będzie wiadomo, gdzie rower był wypożyczony i w jakim rejonie miasta oddany. To ma wskazać, w których częściach Tarnowa jednoślady są najbardziej potrzebne.
Trudno na razie przewidzieć, ile będzie kosztowało wypożyczenie miejskiego roweru. O stawkach zadecydują tarnowscy radni, obecnie ZDiK przygotowuje projekt w tej sprawie.
– Chcemy, żeby było tanio, a za pierwsze minuty jazdy na rowerze tarnowianie nie płacili. Podobny system obowiązuje w innych miastach, gdzie istnieją takie sieci wypożyczalni. Początkowe 15‑20 minut jazdy jest bezpłatne, do godziny rowerzysta płaci 1‑2 złote, a potem stawka wzrasta wraz z następną godziną – wyjaśnia wiceszef ZDiK.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o