Nieprędko przejedziemy rowerem z Tarnowa do Nowego Sącza

3
1248
Nowa trasa w gminie Wierzchosławice ma ułatwić dojazd do VeloDunajec
W okolicach Tarnowa przybywa nowych ścieżek rowerowych. Nowa trasa w gminie Wierzchosławice ma ułatwić dojazd do VeloDunajec
REKLAMA

Trasa VeloDunajec przebiega przez najbardziej malownicze tereny doliny Dunajca. Docelowo amatorzy dwóch kółek kompletną ścieżką rowerową będą mogli bez przeszkód przejechać z Powiśla Dąbrowskiego aż do Zakopanego. W pobliżu Tarnowa, na odcinku Wierzchosławice – Wietrzychowice wprawdzie do dyspozycji cyklistów jest już oddany odcinek „rowerowej autostrady”, jednak dojazd do niego jest bardzo utrudniony.

Na rowerowych szlakach…

Sieć ośmiu tras rowerowych VeloMałopolska została zaprojektowana w taki sposób, aby dotrzeć w każdy region Małopolski. Nowoczesne ścieżki rowerowe otwierają także nowe możliwości dla tarnowskich cyklistów.
O zaawansowanie prac przy budowie tras rowerowych Velo w pobliżu Tarnowa zapytaliśmy w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Krakowie. – Dotychczas w powiecie tarnowskim województwo małopolskie zrealizowało trasę rowerową VeloDunajec na odcinku Ostrów – Wietrzychowice (połączenie z Wiślaną Trasą Rowerową) oraz trasę VeloMetropolis (EuroVelo 4) na odcinku od Woli Batorskiej do miejscowości Jodłówka Wałki. Dodatkowo wybudowano dwa miejsca Obsługi Rowerzystów w Wierzchosławicach oraz Tarnowie – mówi Robert Górecki, zastępca dyrektora ds. inwestycji Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.
Trasa rowerowa VeloDunajec wzbudza szczególne emocje wśród amatorów dwóch kółek, którzy od lat wyczekują wygodnego połączenia z Nowym Sączem i Beskidem Sądeckim.

REKLAMA

Spore utrudnienia dla rowerzystów

Ścieżka rowerowa przebiegająca przez powiat tarnowski do czasu zamknięcia mostu w Ostrowie cieszyła się sporym zainteresowaniem amatorów dwóch kółek. – Most w Ostrowie był w zasadzie jedynym dogodnym połączeniem z VeloDunajec dla mieszkańców Mościc, jak i oddalonych bardziej na zachód części Tarnowa. Dojazd do „rowerowej autostrady” został mocno utrudniony. Jedyną alternatywą dotarcia do tej trasy jest konieczność objazdu przez most w Zgłobicach lub w Biskupicach Radłowskich. A to są dodatkowe kilometry, które zniechęcają mniej zaprawionych amatorów rowerowych wypraw do dalszej podróży – żalą się cykliści.
Problem rowerzystów dostrzega także Andrzej Mróz, wójt Wierzchosławic: – Zamknięcie mostu na Dunajcu w Ostrowie to ogromny cios dla mieszkańców naszej gminy. Z dnia na dzień zamknięto wygodne połączenie z Tarnowem, pojawił się problem z dojazdem do szkół, pracy czy też innych instytucji działających w mieście. Zamknięcie przeprawy odbiło się także na ruchu turystycznym. Część tarnowian chcąc skorzystać z Velo Dunajec jedzie samochodami do Ostrowa i stamtąd ruszają na rowerowy szlak.

W kierunku Nowego Sącza…

W ZDW w Krakowie zapytaliśmy również o to, czy w najbliższym czasie realizowane będą prace związane z rozbudową trasy rowerowej VeloDunajec. – Dla odcinka trasy rowerowej VeloDunajec (EuroVelo 11) Ostrów – Wróblowice trwa obecnie opracowywanie dokumentacji projektowej wraz z pozyskaniem decyzji umożliwiających realizację inwestycji. Termin zakończenia tego etapu zadania planowany jest na rok 2021. Rozpoczęcie robót przewidywane jest w przypadku pozyskania środków finansowych na to zadanie w perspektywie 2021-2027 – mówi Robert Górecki.
Na bezproblemowy przejazd „rowerową autostradą” z Tarnowa do Nowego Sącza i dalej w góry przyjdzie nam jeszcze poczekać, bowiem kompletna realizacja odcinka łączącego stolice byłych województw będzie rozłożona w czasie i uzależniona od posiadanych funduszy.

REKLAMA

3
Dodaj komentarz

2 Liczba komentarzy
1 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
3 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
adserty

no tak czegóż można było się spodziewać – krakauery najpierw zrobią u siebie co trzeba a później może w 2027 coś skapnie dla Tarnówka… dokąd tak jeszcze ?

velomalopolska.pl

Na grafice macie błąd. Tak naprawdę brakuje odcinka Wielogłowy-Czchów oraz Wróblowice-Ostrów. Szczegółowa mapa z postępem praca na bit.ly/velomaps