Pieszo albo rowerem

0
241
Nowy przewodnik po okolicach Tarnowa

Już sam tytuł wyjaśnia sporo: „Powiat tarnowski. 24 wyprawy”. Sugeruje, że autor, Paweł Bielak, opracował najbardziej interesujące jego zdaniem trasy, ale tym razem nie są one przeznaczone dla zmotoryzowanych. Konie mechaniczne trzeba porzucić albo użyć ich tylko w celu dojazdu do początku szlaku.
Zgodnie z tytułem przewodnik, wydany w formie kołozeszytu, proponuje 12 tras pieszych i 12 rowerowych. Dobrane są w taki sposób, by turysta poznał geograficzną i krajobrazową specyfikę powiatu – na południu zdominowanego przez wyżej położone Pogórze i na północy równinnego, ulokowanego w dolinach rzek. Wycieczki prowadzą więc w okolice Tarnowa, Ciężkowic, Tuchowa, Ryglic, Jamnej, Skrzyszowa, Pleśnej, Wojnicza, Radłowa, Szerzyn, Żabna czy Zakliczyna. Na szlakach znajdują się między innymi Brzanka, Skamieniałe Miasto, Diable Skały, Góra Św. Marcina, cmentarze z okresu I wojny światowej, Panieńska Góra, zabytkowe drewniane kościoły, Lasy Wierzchosławicko – Radłowskie. Prawie wszystkie wybrane do przewodnika trasy są znakowane. Długość i ich stopień trudności są zróżnicowane. Najkrótsze piesze liczą po nieco ponad 11 m, najdłuższa 27,5 km.
Autor każdą z wypraw opisuje, koncentrując się głównie na ich przebiegu, ale też podaje najbardziej interesujące miejsca i obiekty, które znajdują się na trasach. Dużym plusem publikacji jest bardzo solidne opracowanie kartograficzne  – są liczne mapki z zaznaczeniem na nich omawianych tras. W publikacji umieszczono także mapę całego powiatu tarnowskiego oraz plan śródmieścia Tarnowa. Całość uzupełniają barwne fotografie.
Wydawcą przewodnika jest lokalna oficyna Regis z Łapczycy, znana z podobnych wydawnictw.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o