Rowerem „pod prąd”

1
331
kontraruch w Tarnowie
Poziome znaki P-27 informujące o możliwości poruszania się rowerem "pod prąd" pojawiły się m.in. na ul Bernardyńskiej w Tarnowie
REKLAMA

W Tarnowie od kilku dni na wybranych ulicach jednokierunkowych możemy legalnie poruszać się jednośladem „pod prąd”. Rowerzystom umożliwia to pilotażowy program, który testuje funkcjonowanie kontraruchów na miejskich drogach.

Kontraruch umożliwia poruszanie się cyklistom „pod prąd” na jezdniach jednokierunkowych z ograniczeniem prędkości do 30 km/h, gdzie pas dla rowerzystów nie jest wyznaczony. O możliwości jazdy jednośladem pod prąd informują znaki pionowe – tabliczki „nie dotyczy rowerów” oraz oznakowanie poziome – tzw. sierżanty rowerowe, czyli piktogramy rowerów ze strzałką wskazującą kierunek i tor ruchu. – O nowych zasadach poruszania się informuje oznakowanie poziome – w postaci piktogramów P-27 „kierunek i tor ruchu roweru”, znaki pionowe informacyjne D-3 „droga jednokierunkowa” oraz zakazu B-2 „zakaz wjazdu” z tabliczkami T-22 z napisem „nie dotyczy rowerów” umieszczonymi pod znakami – czytamy w komunikacie tarnowskiego magistratu.

REKLAMA

– Ulicami z kontraruchem rowerowym cykliści poruszają się w zasadzie tak jak ulicami, na których ruch odbywa się w obu kierunkach. Jeździmy możliwie najbliżej prawej krawędzi jezdni, zgodnie z zasadami ruchu prawostronnego, z zachowaniem szczególnej ostrożności, zwłaszcza na skrzyżowaniach. Należy pamiętać, iż rowerzyści w tym przypadku nie są tak uprzywilejowani jak na typowych ścieżkach rowerowych – mówi Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Kontraruchy funkcjonują na następujących tarnowskich ulicach: Lippóczego, Bernardyńskiej, Goldhammera, Waryńskiego, Legionów, Akacjowej, ks. Reca, ks. Marszałka, Białych Klonów i Chyszowskiej. Spora część kierowców i rowerzystów w pierwszych dniach funkcjonowania kontraruchów może mieć problemy z odnalezieniem się na wspomnianych odcinkach dróg. Przemierzając ulice, na których zastosowano opisywane rozwiązanie, zachowajmy ostrożność i zwracajmy szczególną uwagę na nowe oznakowanie.

REKLAMA

1
Dodaj komentarz

1 Liczba komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
1 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
jojo

To teraz czekać tylko na wypadki. Rowerzyści nie umieją jeździć po dwukierunkowych a teraz mają pod prąd jeździć? Byle mieli wykupione OC.