Rowerem przez Małopolskę

0
140
rowerem-po-malopolsce
REKLAMA

Zintegrowana sieć tras rowerowych powstanie w województwie małopolskim. Trasy te będą częścią sieci dróg rowerowych w Europie.
– Zabezpieczyliśmy kwotę 50 mln euro w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014‑2020 właśnie na ten cel, czyli przygotowanie koncepcji i budowę poszczególnych tras, rozłożoną na etapy. Część z nich przebiegać będzie przez subregion tarnowski. Budując zintegrowaną sieć, wykorzystamy już istniejące ścieżki rowerowe i sieć dróg publicznych, ale będziemy też budować od podstaw zupełnie nowe odcinki dróg dla rowerzystów – mówi Roman Ciepiela, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie w czerwcu ogłosił przetarg na opracowanie szczegółowej koncepcji I etapu budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych. – To trzy trasy o łącznej długości 468 km i wartości szacunkowej 125 mln zł. Chodzi o Wiślaną Trasę Rowerową w północnej części województwa o długości ok. 200 km. To także odcinek EuroVelo4 o długości ok. 82 km, łączący wschodnią i zachodnią część Małopolski i przebiegający przez Tarnów, oraz EuroVelo11 o łącznej długości ok. 186 km, spinający północą i południową część województwa. Wszystkie wymagane dokumenty powinny być gotowe jesienią przyszłego roku, a pierwsze odcinki mogą być przejezdne w 2016 roku. Ścieżki budowane będą według europejskich standardów, czyli o szerokości dwóch metrów w obu kierunkach, z miejscami postojowymi – wyjaśnia Marta Maj, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.
W przygotowaniu jest także II etap budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych na terenie województwa małopolskiego. Będzie to ok. 487 km tras, a koszty budowy pochłoną ok. 208 mln zł. Będą to VeloSkawa (ok. 101 km), VeloDunajec (ok. 171 km), VeloRaba (ok. 112 km), VeloPrądnik (ok. 57 km) i VeloRudawa (ok. 45 km).

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments