Zachęcanie europejskich cyklistów

0
95
Tarnów na berlińskich targach turystycznych

Podczas targów atrakcje Tarnowa i regionu promowało Tarnowskie Centrum Informacji, które zorganizowało wspólne stoisko z Małopolską Organizacją Turystyczną w ramach stoiska narodowego firmowanego przez Polską Organizacją Turystyczną. Organizatorzy skoncentrowali się na coraz modniejszej w Europie turystyce rowerowej. Niemcy to dobre miejsce do promowania tej formy aktywności i tego rodzaju turystyki, ponieważ od lat w tym kraju zajmują one ważne miejsce, a liczba cyklistów regularnie korzystających z jednośladów w celach rekreacyjnych rośnie tam z roku na rok.
– Wpisaliśmy się w plan promocji turystyki rowerowej, ponieważ w regionie już znajduje się kilka interesujących szlaków, a w planach są kolejne. Ze względu na swoje walory mogą one zaciekawić również cudzoziemców – mówi Marcin Pałach, dyrektor TCI. – W całej Małopolsce mają powstać specjalne autostrady rowerowe, z których część dotrze w okolice Tarnowa. Odcinek jednej z nich został już otwarty w minionym roku. Biegnie on po wałach Dunajca, łączy Ostrów i Biskupice Radłowskie.
Plany są bardzo ambitne. Małopolska zdecydowanie stawia na rowery wzorem wielu krajów europejskich, które przeszły już od budowy krótkich ścieżek rowerowych do wytyczania wielokilometrowych szlaków poza miastami wraz z odpowiednią infrastrukturą, przeznaczonych do kilkudniowych rajdów. Nowe trasy pobiegną w korytarzach kolejowych i drogowych (m.in. w sąsiedztwie autostrady A4), również w dolinach rzek: Wisły, Dunajca, Białej czy Raby. Przykładowo projektowany jest szlak z Zakopanego z metą w Wietrzychowicach, z Chabówki do Uścia Solnego, z Jawiszowic do Szczucina, także z Jawiszowic z finałem w Jodłówce Wałkach.
– Region tarnowski z płaskimi terenami Powiśla Dąbrowskiego albo pofałdowanymi Pogórza daje rowerzystom możliwość wyboru, jest idealnym miejscem do wypoczynku na dwóch kółkach. Rozumieją to lokalne samorządy, które wspólnie z Tarnowską Organizacją Turystyczną rozpoczynają realizację projektów rozbudowy szlaków i infrastruktury rowerowej na tym terenie – informuje Paweł Rybak z TCI.
Ofertę polskich regionów, w tym tarnowskiego, wspierała oryginalna makieta przygotowana na stoisku narodowym. Jej elementy tworzyły złudzenie, że jest się na szlaku rowerowym. Wystrój ten zwrócił uwagę organizatorów Best Exhibitor ITB 2017 na tyle, że stoisku przyznali miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych w kategorii Europa.
Berlińskie targi turystyczne należą do największych w Europie; Tarnów bierze w nich udział systematycznie. W imprezie uczestniczy branża z różnych zakątków całego świata. W tym roku swoje oferty prezentowało 10 tys. wystawców z około 190 krajów.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o