Seniorzy nie chcą się nudzić

3
167
Rusz się w domu - Michał Jagiencarz | fot. Mirosław Biedroń
REKLAMA

Trochę informacji, poranna gimnastyka, filmy o Tarnowie i zajęcia pokazujące krok po kroku wykonanie prostych ozdób – to zawartość programów emitowanych w internecie na kanale „Dom bez nudy”. Programy przygotowywane są dla tarnowskich seniorów, ale oglądają je bezpłatnie także seniorzy w Żabnie i Warszawie. Telewizyjne studio urządzono w jadalni w tymczasowo nieczynnej placówce dla seniorów, prowadzonej przez Fundację Zielona Przystań.

REKLAMA

Po ogłoszeniu w Polsce stanu epidemii, rozmaite placówki oferujące codzienną pomoc seniorom musiały zawiesić swoją działalność. W Tarnowie do odwołania nieczynne są np. Środowiskowy Dom Samopomocy „Zielona Przystań” czy Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej, odwołano spotkania w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PWSZ w Tarnowie. Dla seniorów, którzy w tych miejscach spędzali sporo czasu i zdążyli się przyzwyczaić do pewnego stałego rytmu dnia, nagłe pozbawienie możliwości wyjścia z domu i uczestniczenia w różnych zajęciach, to duży problem. Efektem jest często zagubienie, narastające poczucie samotności.
Bardzo szybko sami seniorzy zaczęli dopytywać co dalej, czy można w inny sposób podtrzymać zajęcia, które tak lubią.
– Jeden z seniorów zaproponował nam, by zajęcia odbywały się online. Uznaliśmy to za bardzo dobry pomysł. Szybko podjęliśmy decyzję o utworzeniu internetowego kanału „Dom bez nudy”. Kilka dni zajęło nam opracowanie ramówki, przekształcenie jadalni w Środowiskowym Domu Samopomocy „Zielona Przystań” w mini studio telewizyjne, konieczne było też rozwiązanie problemów technicznych związanych z programem do transmisji na żywo. Tak się dobrze złożyło, że zamierzaliśmy uruchomić w placówce pracownię multimedialną. Zakupiliśmy kamery, statywy i specjalistyczne oświetlenie, ale pracownia musi jeszcze poczekać. Sprzęt wykorzystujemy obecnie do realizacji programów dla kanału „Dom bez nudy”. Wystartowaliśmy na początku kwietnia – mówi Mirosław Biedroń z Fundacji Zielona Przystań.
Kanał „Dom bez nudy” to wspólna inicjatywa Fundacji Zielona Przystań prowadzącej Środowiskowy Dom Samopomocy „Zielona Przystań” i Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej, przy współpracy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PWSZ w Tarnowie. Aby oglądać program na żywo oraz wcześniej emitowane odcinki, wystarczy wejść na stronę www.dombeznudy.pl. Zostaniemy automatycznie przekierowani na kanał w serwisie YouTube. Premierowe odcinki oglądać można od poniedziałku do piątku, zawsze od godz. 9 do godz. 11. Co w programie?

Domowa pracownia – Dorota Pacanowska | fot. Mirosław Biedroń

– Zaczynamy zwykle od krótkich informacji o aktualnej sytuacji w mieście, przypominamy o inicjatywach kierowanych szczególnie do seniorów. Zachęcamy też do kontaktowania się telefonicznie z innymi seniorami, z rodziną, ze znajomymi. Później zapraszamy na krótką gimnastykę. To ćwiczenia, które można wykonać w domu, bez specjalistycznego sprzętu. Można też ćwiczyć na siedząco. Chodzi o to, by seniorzy, których aktywność ruchowa została ograniczona i muszą pozostać w domach, zmobilizowali się do wykonywania naprawdę prostych ćwiczeń, co ma dobry wpływ na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Proponujemy również ćwiczenia usprawniające pamięć – wyjaśnia Mirosław Biedroń.
Zajęcia prowadzą instruktorzy i wykładowcy dobrze znani tarnowskim seniorom. Do aktywności ruchowej namawia codziennie Michał Jagiencarz, z kolei Dorota Pacanowska pokazuje, co można wykonać z rzeczy, które na pewno mamy w domu. To mogą być figurki z masy solnej, ozdoby z włóczki itp. Seniorzy mogą również obejrzeć wyprodukowane przed laty filmy o Tarnowie, m.in. cykl o tajemnicach Tarnowa czy o patronach tarnowskich ulic, a także udostępniane przez Niezależny Serwis Informacyjny KADR relacje z wydarzeń, w których uczestniczyli seniorzy, jak np. pikniki, występy zespołów senioralnych. Są też audycje o muzyce, prowadzone przez Krzysztofa Borowca.
– Docierają do nas bardzo pozytywne opinie, seniorzy są zadowoleni z takiej formy kontynuowania zajęć. Nasz program oglądają nie tylko tarnowscy seniorzy, ale także ci mieszkający w Żabnie, Poznaniu, Warszawie; informacja o naszym kanale została rozpowszechniona przez inne uniwersytety trzeciego wieku. Niewykluczone, że już po odwołaniu stanu epidemii, po ponownym otwarciu placówek dla seniorów, nasz program będzie nadal przygotowywany, ale w innej formule. Być może do współtworzenia programu zaprosimy seniorów – dodaje Biedroń.
Warto przypomnieć, że Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej to projekt, który tarnowianie po raz kolejny wybrali w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego. W bieżącym roku projekt jest współfinansowany z budżetu miasta Tarnowa w kwocie 400 tys. zł. Z kolei Środowiskowy Dom Samopomocy „Zielona Przystań” to zadanie publiczne realizowane na zlecenie miasta Tarnowa i współfinansowane z funduszy pochodzących z budżetu wojewody małopolskiego.

REKLAMA

3
Dodaj komentarz

3 Liczba komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
3 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Paweł

O ludzie …. Jakie Międzyosiedlowe Centra …… W Tarnowie jak w każdym większym mieście działały, działają i będą działać kluby seniora gdzie spotyka się po parę osób. U nas ktoś dołożył do nich ideologię i dobudował czapę. Z organizacja wymienionych w artykule tylko Uniwersytet Trzeciego Wieku prowadzi sensowne i zorganizowane działania, reszta to pic na wodę.

Kuba

Niewiele się pomyle w stwierdzeniu, że te na tych projektach prosenioralnych najwięcej korzystają ich organizatorzy. Wiele stowarzyszeń dostało kasę na stworzenie miejsc pracy i dobrym PRem nagłaśnia pseudo działania o których mało kto wie i z których prawie nikt nie korzysta.

Robert

Czy nie jest tak, że ten cały ruch pomocy seniorom w Tarnowie to taka bańka mydlana ? Fundacje, stowarzyszenia, centra o dziwnych nazwach które na dodatek mało komu cokolwiek mówią. Lans na plakatach, banerach, dofinansowania brane z różnych źródeł a tymczasem wielu zapomnianych seniorów płacze w domach bez pomocy i w samotności.