Skrzyżowania, na których warto uważać

1
1854
Skrzyżowanie Błonie-Spokojna-Nowodąbrowska należy do najbardziej niebezpiecznych w Tarnowie
Skrzyżowanie Błonie - Spokojna - Nowodąbrowska należy do najbardziej niebezpiecznych w Tarnowie
REKLAMA

W Tarnowie, jak w każdym większym mieście, są skrzyżowania, które ze względu na swoją charakterystykę mogą być dla użytkowników dróg bardziej niebezpieczne od innych. Do nich należy między innymi „krzyżówka” w rejonie ulic Błonie, Spokojna i Nowodąbrowska. Jest ona tym bardziej niebezpieczna, że panują tam niekorzystne warunki terenowe.

Skrzyżowanie Błonie – Spokojna – Nowodąbrowska należy do najbardziej ruchliwych w Tarnowie. Obciążone jest ono także przejazdem setek tirów w ciągu doby. Ogromne ciężarówki nadjeżdżają z różnych kierunków; jest to odcinek, który wielu kierowców prowadzi w stronę węzła autostradowego lub w stronę przeciwną. I tak duży dotychczas ruch jeszcze bardziej wzmógł się po tym, jak zamknięto most na Dunajcu w Ostrowie.
Najbardziej niebezpiecznie może okazać się wtedy, gdy jadąc od strony Ronda Niepodległości (w pobliżu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 2) będziemy chcieli – przy włączonym na sygnalizacji zielonym świetle – zjechać ze skrzyżowania w lewo, w ul. Nowodąbrowską. Ponieważ zielone światło wyświetla się także dla samochodów jadących na wprost z kierunku przeciwnego, łatwo o kolizję. Pojazdy te – zwłaszcza przy braku zachowania przez nie dopuszczalnej w terenie zabudowanym prędkości – nagle wyłaniają się zza niewielkiego wzniesienia i kierowca skręcający w lewo może być zaskoczony ich obecnością. Gdyby przejazd był wolny tylko dla lewoskrętu, zyskałoby na tym bezpieczeństwo.

REKLAMA

Światła całą dobę
– Znamy to skrzyżowanie, jest bardzo ruchliwe, trzeba tam zachować szczególną ostrożność – mówi nadkom. Sebastian Bąk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KM Policji w Tarnowie. – Przypuszczam, że zarząd dróg utrzymuje dotychczasowy cykl zmiany świateł na sygnalizacji dlatego, by łatwiej było tam rozładować korki. W przeszłości sytuacja była jeszcze trudniejsza, ponieważ sygnalizacja automatycznie wyłączała się o godzinie 23 i pozostawała nieczynna aż do wczesnych godzin rannych. Wtedy odnotowaliśmy w tym miejscu wypadki. Na nasz wniosek zarząd dróg spowodował, że teraz sygnalizacja działa całą dobę.
Ale już po tej zmianie, w sierpniu tego roku, tuż za skrzyżowaniem kierujący busem uderzył w tira, wskutek czego drugi pojazd się przewrócił, a jego kierowca został ranny. Wcześniej na skrzyżowaniu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych; obrażenia odniosła jedna osoba.

To tylko część tekstu. Cały artykuł przeczytasz w wydaniu papierowym TEMI
lub w e-wydaniu, które możesz kupić bezpośrednio pod tym artykułem.

3,50 PLN – Kup Teraz Podana cena jest ceną brutto i zawiera podatek VAT 8%.
REKLAMA

1
Dodaj komentarz

1 Liczba komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
1 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Były radny

Rada Osiedla Krzyż od kilkunastu lat proponuje rondo zamiast skrzyżowania wraz z przebudową odcinka od Straży Pożarnej. No cóż ruch został kilkakrotnie zwiększony, a skrzyżowanie z ubiegłego stulecia.
W dodatku nowe , dużo gorsze dla pieszych światła zmuszają do przechodzenia na czerwonym ul. Błonie.
Coraz trudniej i dla kierowców oraz pieszych…