Slalom między dziurami

0
268
Droga biegnąca wzdłuż ul. Wojska Polskiego w Tarnowie znajduje się w opłakanym stanie
Droga biegnąca wzdłuż ul. Wojska Polskiego w Tarnowie znajduje się w opłakanym stanie
REKLAMA

Wąska dojazdowa droga biegnąca wzdłuż ul. Wojska Polskiego w Tarnowie, która prowadzi do tarnowskiego lodowiska, od lat znajduje się w opłakanym stanie. Kierowcy, którzy z niej korzystają, mówią, że omijają dziury jak na slalomie, aby nie uszkodzić samochodu.

Remont drogi powinien zostać przeprowadzony kilka lat temu, ale miasto nadal nie przystąpiło do prac.
Mieszkańcy Tarnowa narzekają na fatalny stan drogi prowadzącej do tarnowskiego lodowiska. – Miasto chwali się, że dysponuje jedynym w regionie tego typu obiektem, ale nie zadbało o dobry do niego dojazd. To „droga wstydu”. Między dziurami jeździ się, jakby pokonywało się slalom samochodem – narzeka jeden z mieszkańców Tarnowa, który przyjechał z córką pojeździć na łyżwach.
W 2013 roku około 500 zgłoszeń w ramach budżetu obywatelskiego trafiło do tarnowskiego magistratu. Wśród nich znalazł się wniosek dotyczący remontu drogi dojazdowej do sztucznego lodowiska przy ul. Wojska Polskiego. Już wówczas nie było wątpliwości, że modernizacja jest konieczna. Niestety, każdego kolejnego roku twierdzono, że przebudowa drogi i położenie asfaltowej nawierzchni to kosztowna inwestycja, która nie jest zaplanowana w budżecie miasta.
Arkadiusz Marszałek, dyrektor Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnowie mówi, że kilka lat temu remont był utrudniony ze względu na prawa własności tego terenu. Na drogę wchodziła część przyległej działki. – Ostatecznie sprawa została uregulowana, ale gruntowny remont nie nastąpił. Są wykonywane jedynie coroczne naprawy bieżące. Droga, o której mówimy, nie należy do TOSiR-u, jest własnością miasta i tylko miasto może wykonywać prace. Z własnych pieniędzy nie możemy przeznaczyć na jej remont ani złotówki. Kilkukrotnie radni interweniowali w tej sprawie u prezydenta miasta, ale nic nie wskórali. Zimą droga jest często uczęszczana ze względu na lodowisko. Trzeba jednak pamiętać, że korzystają z niej również osoby, które mają w pobliżu garaże, a także miłośnicy tenisa ziemnego uczęszczający na korty tenisowe.

REKLAMA

Michał Ligęski, radny osiedla Jasna mówi, że w przeszłości był projekt remontu drogi wzdłuż ul. Wojska Polskiego. – Zlecono projekt, ale z różnych powodów nie doszło do wykonania prac. To krótki, niespełna kilometrowy odcinek, droga osiedlowa. Mieszkańcy często wybierają ją na spacery czy przejażdżkę rowerem. Latem dojeżdżają nią do innych obiektów sportowych: boiska i kortów tenisowych. Trudno określić, z jak dużym wydatkiem wiązałaby się niezbędna inwestycja. Należy ściągnąć obecną nawierzchnię drogi, określić jej klasę i zastanowić się nad zakresem prac. Nasza rada osiedla przygotuje pismo i wystosuje je do Urzędu Miasta Tarnowa z prośbą o remont. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to już kolejne nasze pismo w tej sprawie.

Adam Gurgul, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie przyznaje, że siedem lat temu w planach było przygotowanie dokumentacji projektowej, która jest podstawą do przebudowy drogi, jednak po zleceniu prac i wyłonieniu wykonawcy projektu umowa została rozwiązana. – Nastąpiło to z powodu niewłaściwej realizacji zadania. Zostały naliczone kary i wypowiedziano umowę dotyczącą wykonania inwestycji. Potem zadanie nigdy nie znalazło się w budżecie miasta. Na wiosnę każdego roku droga jest łatana. Nie przynosi to skutku i dziury dosyć szybko pojawiają się na nowo. Trudno w tej chwili określić, z jak dużym wydatkiem dla miasta wiązałaby się przebudowa tego odcinka. Chcąc to zrobić konieczne jest przygotowanie dokumentacji projektowej. Będziemy wnosić o uwzględnienie tego zadania w budżecie miasta. Chcielibyśmy, aby w 2021 roku powstał projekt przebudowy drogi, a w 2022 roku doszło do wykonania wszystkich prac.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o