Spokojna prawie gotowa, Elektryczną rozkopią

0
200
elektryczna-karczowanie
REKLAMA

Trwa przebudowa ulic Spokojnej i Elektrycznej w Tarnowie, tworzących fragment tzw. północnej obwodnicy, który ma duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta, bo prowadzi do Strefy Aktywności Gospodarczej. Stan techniczny dróg od dawna wzbudzał niezadowolenie kierowców. Wąskie, mocno zniszczone, z uszkodzoną nawierzchnią, koleinami i dziurami jezdnie utrudniały jazdę. Trudno było pokonać ten odcinek zwłaszcza porą deszczową, kiedy na zniszczonej nawierzchni tworzyły się spore kałuże, a w godzinach szczytu samochody stały w korkach, co jeszcze bardziej pogarszało komfort jazdy. Miasto zwlekało z przebudową dróg do czasu pozyskania na ten cel pieniędzy unijnych. Jesienią ubiegłego roku prezydent Tarnowa podpisał umowy na 37 mln zł dofinansowania, ale magistrat musiał dołożyć do inwestycji kilkanaście milionów z własnej kasy. Jak wyliczono, rozbudowa ulic wyniesie około 70 mln zł, co plasuje przedsięwzięcie wśród największych zadań drogowych ostatnich lat w Tarnowie.
Remont ul. Spokojnej rozpoczął się z początkiem marca. Najpierw ekipy prowadziły prace poza jezdnią, a po przebudowie infrastruktury podziemnej rozpoczęły roboty drogowe. Obecnie realizacja inwestycji jest mocno zaawansowana, jednak trwające prace powinny zakończyć się jeszcze w listopadzie. Cała droga będzie miała cztery pasy – po dwa w każdym kierunku, zostaną poprowadzone chodniki dla pieszych i ścieżki rowerowe, pojawią się zieleńce i zjazdy do posesji.
Na końcu ul. Spokojnej powstanie odcinek przejściowy, który sprowadzi komunikację z dwóch pasów ruchu do jednego – na Elektrycznej. Ta ostatnia będzie przebudowywana, ale zakres robót przewidziano większy, bo droga zostanie nie tylko poszerzona do czterech pasów, ale połączy się z dochodzącymi do niej ulicami za pośrednictwem dwóch rond umiejscowionych na skrzyżowaniu al. Piaskowej i ul. Elektrycznej oraz Klikowskiej i Wyszyńskiego. Będą to ronda dwupasmowe o średnicy do 60 metrów. Pojawią się chodniki, ułatwiająca dostęp do okolicznych posesji droga zbiorcza po południowej stronie i ścieżka rowerowa od północy. W ramach inwestycji konieczne będzie również wybudowanie przepustu na potoku Klikowskim, przebudowa przejazdu kolejowego i montaż ekranów akustycznych.
W pobliżu Elektrycznej na długości około 1,5 kilometra rozpoczęły się już roboty, ekipy wykonawcy zaczęły prace od przygotowania placu budowy, rozbiórek i wyburzeń, kolejny etap to przebudowa wszystkich sieci, które kolidują z nowym układem drogowym, a następny, planowany na wiosnę, obejmie główne prace drogowe związane z konstrukcją nawierzchni.
– Wycięto już drzewa w przyszłym pasie drogowym, a w tym tygodniu rozpocznie się przełożenie sieci infrastruktury podziemnej. Na razie wykonawca nie planuje realizacji robót typowo drogowych, rozpoczną się po przebudowie sieci – wyjaśnia Artur Michałek, kierownik Działu Organizacji Ruchu Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.
Roboty na Elektrycznej mają się odbywać bez wyłączania ulicy z ruchu, wyjątkowo przewidziano jedynie krótkie ograniczenia. – Zapadły już wstępne ustalenia dotyczące projektu organizacji ruchu. Na przebudowywanej ul. Elektrycznej będzie obowiązywać podobna komunikacja jak na Spokojnej. Kierowcy pojadą po jednym pasie w każdym kierunku, najpierw zostanie zrealizowana nowo projektowana jezdnia, a później zmodernizowana aktualna droga – zauważa kierownik.
Obecnie kierowcy nie napotykają w tej części miasta poważniejszych utrudnień, mogą się one pojawić jedynie podczas dojazdu ciężarówek na plac budowy. Jednak w miejscach, które do tej pory były wykorzystywane jako parkingi, nie będzie można pozostawiać aut. Jeszcze większe utrudnienia pojawią się w przyszłym roku przy przebudowie dwóch skrzyżowań w miejscu przewidywanych rond.
Rozbudowa ul. Elektrycznej powinna zakończyć się jesienią 2019.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments