Spór Tarnowa z ościennymi gminami – poszło o autobusy

0
964
miejskie autobusy dowożą pasażerów także na ich teren
Miasto wypowiedziało podtarnowskim gminom umowy, na mocy których miejskie autobusy dowożą pasażerów także na ich teren
REKLAMA

Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie wypowiedział gminom Tarnów, Pleśna i Lisia Góra umowy, na mocy których miejskie autobusy dowożą pasażerów także na ich teren. Miasto jako strona tych umów planuje je renegocjować. Wszystko po to, by uwzględnić zmiany, jakie zaszły w ostatnich miesiącach w komunikacji zbiorowej. Jednak gminy na proponowane rozwiązanie nie chcą się zgodzić.

Komunikacja autobusowa w gminach Tarnów, Pleśna i Lisia Góra będzie działać normalnie do końca roku, dzięki okresowi wypowiedzenia, który obejmuje cztery miesiące. W tym czasie miasto w porozumieniu z gminami ma zamiar wypracować nowe warunki i podpisać nowe umowy.
– Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie obsługuje nie tylko linie autobusowe w mieście, ale również w gminach Tarnów, Pleśna i Lisia Góra, a dzieje się to na podstawie międzygminnych umów. Miasto jako strona tych umów planuje je renegocjować, aby uwzględniły zmiany, jakie zaszły w ostatnich miesiącach w komunikacji zbiorowej. Na podstawie międzygminnych porozumień autobusy tarnowskiego MPK spotkać również można na drogach trzech podtarnowskich gmin, które płacą za tę obsługę Tarnowowi proporcjonalnie do tzw. wozokilometrów – mówi Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prezydenta Tarnowa. – Ponieważ z powodu epidemii koronawirusa bardzo mocno zmieniła się sytuacja w komunikacji zbiorowej i zmieniły się też uwarunkowania ekonomiczne, Tarnów chce podpisania nowych umów uwzględniających te zmiany. Propozycja jest taka, aby gminy nie rozliczały się od wozokilometra, lecz płaciły w zależności od rentowności kursów. Prezydent Roman Ciepiela odbył już telekonferencję z wójtami poszczególnych gmin. Rozmawiano m.in. o problemach, jakie spowodowała dla tarnowskiego MPK epidemia koronawirusa, o drastycznym i wielomiesięcznym spadku wpływów za bilety. W ostatnich dniach, po raz pierwszy od wiosennej zmiany rozkładów jazdy, autobusy MPK rozpoczęły normalne kursowanie, ale liczba pasażerów jest nadal znacznie niższa niż przed epidemią. Być może sytuacja ulegnie zmianie wraz z powrotem dzieci i młodzieży do szkół.

REKLAMA

To tylko część tekstu. Cały artykuł przeczytasz w wydaniu papierowym TEMI
lub w e-wydaniu, które możesz kupić bezpośrednio pod tym artykułem.

3,50 PLN – Kup Teraz Podana cena jest ceną brutto i zawiera podatek VAT 8%.
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o