Stalowy potentat przy ul. Piaskowej

0
245
Prezes Stalproduktu, Piotr Janeczek nie krył satysfakcji z dokonań firmy podczas spotkania Rady Izby Przemysłowo‑Handlowej w Tarnowie, w którym uczestniczyli również radni z komisji rozwoju miasta
REKLAMA

Nic dziwnego, że przychody ze sprzedaży za rok ubiegły wyniosły blisko 3,5 mld zł.
W Tarnowie przy al. Piaskowej uruchomiono przed ponad dwudziestu laty Wydział Profili Giętych Stalproduktu, który funkcjonuje dziś w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Powstają tam np. kształtowniki gięte na zimno z blach zimnowalcowanych czarnych i ocynkowanych. Kolejne posiedzenie Rady Izby Przemysłowo‑Handlowej w Tarnowie zorganizowano właśnie w tym zakładzie. Uczestniczyli w nim między innymi radni Tarnowa z komisji rozwoju miasta na czele z Tomaszem Olszówką.
Piotr Janeczek, prezes zarządu Stalproduktu zaprezentował – nie bez satysfakcji – osiągnięcia spółki na przestrzeni lat. Zwrócił między innymi uwagę na dbałość o poziom technologiczny produkcji i wysokie nakłady inwestycyjne. – W minionych dwunastu latach na inwestycje wydaliśmy 1,65 mld złotych, w tym na rozwój segmentu profili i barier drogowych ok. 450 mln zł. Ciągle inwestujemy, bo musimy być konkurencyjni i utrzymać rynkową pozycję. Nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek zaniechania… – przekonywał prezes Janeczek.
Bocheńska spółka rozpoczęła działalność jako Zakład Przetwórstwa Hutniczego Stalprodukt SA w 1992 roku. Powstała na bazie zlokalizowanych w Bochni dwóch wydziałów krakowskiej Huty im. T. Sendzimira. Lata 1997‑1999 to okres tworzenia struktury Grupy Kapitałowej, powstały wówczas nowe podmioty, w większości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze stuprocentowym udziałem Stalproduktu. Dziś jest on wiodącym producentem i eksporterem wysoko przetworzonych wyrobów ze stali: blach elektrotechnicznych transformatorowych, kształtowników giętych na zimno, barier drogowych i rdzeni toroidalnych. Spółka posiada też rozwiniętą sieć dystrybucji wyrobów hutniczych, tworzą ją składy handlowe i biura w kilkunastu polskich miastach.
Akcje Stalproduktu notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od 1997. Także w tym czasie spółka zakupiła Centrostal Kraków z jego oddziałem w Tarnowie przy al. Piaskowej. Dwa lata później uruchomiła tam zakład produkcyjny – centrum serwisowe blach walcowanych na zimno, a w 2008 oddano do użytku nową halę produkcyjną. Na przestrzeni lat wartość inwestycji poczynionych w Tarnowie wyniosła ok. 120 mln zł, w tym są zakupy nowoczesnych agregatów walcowniczych.
Radnych miejskich, obecnych na posiedzeniu Izby Przemysłowo‑Handlowej, interesowała wielkość zatrudnienia w bocheńskiej spółce i możliwości tworzenia nowych miejsc pracy w tarnowskim zakładzie. Stalprodukt jest jednym z największych pracodawców w regionie, zatrudnia ok. sześciu tysięcy osób, a w Tarnowie 143 pracowników. – W ostatnich trzech latach przyjęliśmy ok. sześćdziesięciu pracowników i na razie nie planujemy przyjmowania nowych – oznajmia szef tarnowskiego zakładu, Tadeusz Basiaga. Ubolewa przy tym, że coraz trudniej o kandydatów z kierunkowym zawodowym wykształceniem.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o