Super technologicznie na „Kapłanówce”?

0
108
kaplanowka-technologie
REKLAMA

Centrum administracyjne, skupiające w jednym miejscu wszystkie wydziały i agendy Urzędu Miasta Tarnowa, nie doczeka się realizacji, natomiast władze samorządowe proponują budowę na placu przy al. MB Fatimskiej Centrum Usług Wspólnych i Gniazd Innowacyjnych Specjalizacji. I wiele wskazuje, że nie jest to „papierowy” pomysł, bo na jego realizację już wydawane są pieniądze.
Chodzi w największym skrócie o budowę obiektu, w którym prowadzone będą prace i doświadczenia nad innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu chemii, fizyki i informatyki. Składać się ma z trzech budynków połączonych ze sobą. Mają w nich być trzy instytucje – Centrum Usług Wspólnych, Centrum Praktyk, Modelowania i Implementacji oraz Tarnowski Park Doświadczeń.
Centrum Usług Wspólnych ma zajmować się przechowywaniem danych i – co by to nie miało znaczyć – wymianą dobrych praktyk pomiędzy instytucjami samorządowymi w regionie tarnowskim. Ma stworzyć kompletny system informatyczny dla całego obszaru, zarządzać nim, a także pomagać ościennym gminom w szybkim wprowadzaniu nowinek i nowoczesnych technologii informatycznych.
– Dzięki temu mieszkańcy wiele spraw urzędowych będą mogli załatwić w domu za pośrednictwem Internetu – mówi dyrektor Wydziału Informatyzacji UMT, Janusz Różycki. – Nasza propozycja przyniesie też gminnym samorządom korzyści finansowe, gdyż tańszych będzie wiele usług i nie będą musiały na przykład zatrudniać firm zewnętrznych do montowania oprogramowania czy wykonania wielu innych czynności.
W magistracie zapewniają, że już teraz z wielu gmin dzwonią i pytają się, kiedy to ruszy centrum cyfryzacji, bo taka skrócona nazwa jest już powszechnie używana. Zapewniają, że mają zawarte wstępne porozumienia o współpracy przy jego tworzeniu z blisko 30 gminami.
W Centrum Praktyk, Modelowania i Implementacji pod okiem naukowców i praktyków zdolni uczniowie i studenci mają realizować projekty z innowacyjnych dziedzin, takich jak chemia, matematyka, automatyka, robotyka, informatyka, biomedyka czy fizyka. Mają mieć do dyspozycji nowoczesne laboratoria, oferowana ma być też pomoc w opatentowaniu najciekawszych projektów.
Tarnowski Park Doświadczeń ma być miejscem, w którym każdy będzie mógł prowadzić eksperymenty i doświadczenia. Ma to być coś na wzór Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, ma zachęcać do zainteresowania się nauką. Przedsięwzięcie powstać ma przy współpracy z tarnowską PWSZ, poszczególne sale tzw. eksperymentowania mają nawiązywać do kierunków kształcenia prowadzonych przez uczelnię.
– Dzięki temu projektowi Tarnów będzie konkurencyjny, a młodzi i zdolni ludzie, którzy chcą się dalej rozwijać, w przyszłości nie będą musieli opuszczać naszego miasta – twierdzi dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta, Rafał Koścień.
Na budowę Centrum Usług Wspólnych i Gniazd Innowacyjnych Specjalizacji potrzeba będzie około 80 mln zł. Prace przygotowawcze do realizacji tej inwestycji już ruszyły – na przygotowanie dokumentacji technicznej w tym roku wydane zostanie prawie 1,5 mln zł, znaczna część tej kwoty to dotacja unijna. Następnie w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie złożony zostanie wniosek o współfinansowanie projektu – według władz Tarnowa istnieje szansa na dofinansowanie rzędu 75, a może nawet 80 procent. Jeśli nie pojawią się żadne przeszkody, to budowa ruszy w drugiej połowie przyszłego roku, a obiekt będzie gotowy w 2018 roku.
Zdaniem wielu osób, nowa propozycja zagospodarowania placu po byłej „Kapłanówce” brzmi nowocześnie i… nierealnie. Można słyszeć głosy, że idea – choć ubrana w piękne słówka i otoczkę nowoczesności – nie jest do końca zrozumiała. Niektórzy podejrzewają, że pomysł został rzucony na szybko, by „załapać się” na pieniądze z UE i odtrąbić sukces…

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments