Światłowody oplatają miasto

0
146
Z sieci światłowodowych MPEC i Tarnowskich Wodociągów korzystają prawie wszystkie firmy telekomunikacyjne działające w mieście
REKLAMA

Całą siecią administruje i zajmuje się jej rozbudową MPEC Tarnów, w którym utworzono specjalny dział infrastruktury teleinformatycznej. Światłowody początkowo służyły tylko obu partnerskim spółkom… – Chcieliśmy dzięki nim otrzymywać bieżące informacje o parametrach pracy sieci cieplnych i węzłów, a w przypadku Tarnowskich Wodociągów – parametrach pracy hydrofornii – tłumaczą w konsorcjum.
Istotne znaczenie miało też minimalizowanie kosztów i wspólna rozbudowa sieci, aby nie dochodziło do dublowania przebiegu światłowodów. Już w fazie projektowania postanowiono część z niewykorzystanych włókien wydzierżawiać i zarabiać na tym. Była to trafiona decyzja ze względu na rosnące potrzeby rynku usług teleinformatycznych. – Konsorcjum dysponuje obecnie ok. 170 kilometrami sieci światłowodowej na terenie miasta. Niemal w całości pokrywa się ona z zasięgiem sieci cieplnej MPEC, a sygnał dociera do wszystkich osiedli mieszkaniowych z budynkami wielorodzinnymi – informuje Krzysztof Gmyr, kierownik działu IT.
Nic dziwnego, że ofertą dzierżawy włókien światłowodowych zainteresowali się szybko lokalni operatorzy telekomunikacyjni, umożliwia bowiem ona zbudowanie własnej sieci transmisji danych bez ponoszenia kosztów budowy infrastruktury.
– Węzły sieci światłowodowej zlokalizowane są m.in. w węzłach cieplnych MPEC Tarnów i budynkach Tarnowskich Wodociągów. Dziś z sieci konsorcjum korzysta bezpośrednio kilkanaście firm, a pośrednio dziesiątki tysięcy mieszkańców miasta. Oprócz dostawców Internetu, telefonów i telewizji z usługi dzierżawy włókien światłowodowych korzystają m.in.: straż miejska (która wykorzystuje światłowody do transmisji obrazów w sieci monitoringu miejskiego, służba zdrowia, jednostki samorządowe, firmy – podaje przykłady Magdalena Drobot, kierowniczka działu sprzedaży MPEC.
Konsorcjum wydzierżawia sieć wszystkim zainteresowanym na jednakowych zasadach i według zatwierdzonego przez radę konsorcjum cennika. Samo nie świadczy usług dostępu do Internetu czy telewizji, udostępnia jedynie tzw. ciemne włókna, czyli zestawia połączenie między punktami A i B. To dzierżawca podłącza na końcach swoje urządzenia i rozpoczyna świadczenie usług swoim odbiorcom.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments