Sześciolatki wracają do przedszkola?

0
58
szesciolatki5
REKLAMA

Po wakacjach połowa rocznika sześciolatków urodzonych do końca czerwca 2008 roku obowiązkowo powinna trafić do szkoły. Jednak rodzice masowo starają się w poradniach psychologiczno‑pedagogicznych o odroczenie posłania dzieci na lekcje. MEN wyliczyło, że tylko 35 proc. sześciolatków pójdzie we wrześniu do szkół. Tymczasem ustawa przewiduje, że w szkolnych ławach obowiązkowo powinna zasiąść przynajmniej połowa rocznika. Poradnie mają czas do końca wakacji na wydanie decyzji o odroczeniu, a to oznacza, że samorządy będą musiały we wrześniu szukać w przedszkolach miejsc dla dzieci, które w opinii psychologów nie powinny rozpoczynać nauki w szkole.
W nowym roku szkolnym w tarnowskich podstawówkach powinno pojawić się około 500 sześciolatków, ale jak na razie do klas zapisano zaledwie 410 dzieci. Rodzice złożyli ponad 100 podań o odroczenie obowiązku szkolnego, które może wydawać tylko jedna placówka w mieście: Poradnia Psychologiczno‑Pedagogiczna przy ul. Nadbrzeżnej Dolnej.
– Jak na razie mamy 20 proc. dzieci z podaniami o odroczenie, ale nie wiemy, czy wszystkie zostaną zwolnione z tegorocznego obowiązku szkolnego. Dzieci można zapisywać do szkół jeszcze do końca sierpnia. Liczymy też na to, że do pierwszych klas pójdzie część sześciolatków urodzonych w drugiej połowie 2008 roku – zaznacza Bogumiła Porębska, dyrektorka wydziału edukacji tarnowskiego magistratu.
Miasto nie obawia się o brak miejsc w przedszkolach dla dzieci, które otrzymają odroczenia.
– Niezależnie od tego, czy sześciolatek uzyska odroczenie, czy też nie, ma zagwarantowane miejsce w przedszkolu lub w szkole – podkreśla szefowa miejskiej edukacji.
W tarnowskich przedszkolach zarezerwowano około 200 miejsc. Jednak może się zdarzyć, że nie wszystkie sześciolatki wrócą do placówki, do której uczęszczały wcześniej. Może być z tym problem w najbardziej przepełnionych przedszkolach. Bogumiła Porębska uspokaja, że jeśli tak się stanie, będzie dotyczyło to tylko sporadycznych sytuacji.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments