Szwankują parkingowe automaty…

0
130
Szwankują automaty pobierające opłaty postojowe na parkingu
Szwankują automaty pobierające opłaty postojowe na parkingu
REKLAMA

Funkcjonowanie parkingu typu „parkuj i jedź” przy ul. Do Huty, po południowej stronie tarnowskiego dworca PKP, pozostawia wiele do życzenia. Tak np. uważają pracownicy kolei i zawodowi żołnierze pozostawiający samochody na przydworcowym, wielopoziomowym i zadaszonym parkingu. Zastrzeżenia mają głównie do niesprawnych automatów pobierający opłaty postojowe.

REKLAMA

– Jako stali klienci mamy notoryczne problemy ze sprawnym wjazdem i wyjazdem z parkingu, a co najgorsze jesteśmy „okradani” przez automat wewnątrz budynku, który nie wydaje nam reszty albo musimy uiścić większą opłatę niż jest wymagana. Interweniowaliśmy w tej sprawie w Targowiskach Miejskich, ale otrzymujemy odpowiedzi „zlewające” – dla uspokojenia klienta na parę minut. Nasze problemy z tym parkingiem trwają już prawie siedem miesięcy… – żalą się w liście do naszej redakcji.
Jacek Chrobak, dyrektor Targowisk Miejskich w Tarnowie, nie zaprzecza, że problem istnieje, że automaty szwankują. Zapewnia jednak, że poczyniono starania, by poprawić funkcjonowanie całego parkingowego systemu. Zwraca uwagę, że do zakłóceń dochodziło najczęściej, gdy większa liczba samochodów opuszczała w jednym czasie parking i panował pośpiech…

– Urządzenia mogły wówczas nie „nadążać” i chwilowo zawieszać się. Ale jeśli tyko otrzymujemy zgłoszenie, że automat nie wydał reszty, zwracamy pieniądze. A gdy są problemy innej natury, to na miejscu jest obsługa parkingu i pomoże przy wjeździe, czy wyjeździe z obiektu – tłumaczy dyr. Chrobak. – Zareagowaliśmy w każdym razie na zgłoszenia o nieprawidłowościach, urządzenia są po przeglądzie i wymieniliśmy dwa czytniki. Jak na razie, wszystko funkcjonuje sprawnie, łącznie z wydawaniem pieniędzy. Obserwujemy dalej jak system działa i umawiamy się już z serwisem na generalną konserwację w bliższej przyszłości.
W Targowiskach Miejskich zwracają przy tym uwagę, że część urządzeń parkingowych należy do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Węzeł przesiadkowy w Tarnowie jest jednym z elementów integracji transportu zbiorowego z transportem prywatnym w Małopolsce. W związku z tym, system obsługi wjazdu i wyjazdu jest zintegrowany z systemem Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej(MKA), w który zainwestowało województwo małopolskie.

ParkObiekt „park and ride” oddano do użytku pod koniec 2015 roku. Zaplanowano go, aby pomieścił jednorazowo 340 samochodów, dwadzieścia rowerów, dziesięć motocykli i dwa samochody elektryczne. Przed pandemią koronawirusa, pojazdy zajmowały codziennie średnio 280 miejsc postojowych. Obecnie, kiedy tarnowianie rzadziej jeżdżą pociągiem do Krakowa, jego rentowność wyraźnie zmalała. Na przydworcowym parkingu stoi maksymalnie ok. 120 pojazdów. Za dzień ich postoju kierowcy spoza Tarnowa płacą trzy złote. Dla tarnowian zaś stawka za parkowanie wynosi tylko złotówkę, ale pod warunkiem, że posiadają Kartę Miejską Premium i przyłożą ją do czytnika na samoobsługowej kasie.

REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments