Tarnów pełen talentów

0
Tarnowska Marka Talentu
Najzdolniejsi uczniowie z Tarnowa | fot. Hubert Burzawa
REKLAMA

Pomysł utworzenia „Tarnowskiej Marki Talentu” zrodził się spontanicznie wśród członków Stowarzyszenia Podaruj Dzieciom Promyk Słońca – nie tylko przedsiębiorców, ale i nauczycieli. Podjęto decyzję, by specjalnymi wyróżnieniami nagradzać uczniów tarnowskich szkół, którzy swoimi umiejętnościami budzą zachwyt w różnych zakątkach kraju, a nie zawsze doceniani są w lokalnym środowisku.
– W Tarnowie nie brakuje młodych osób, które całymi dniami pracują w domowym zaciszu nad swoimi umiejętnościami, systematycznie je podnosząc. Chcemy, by było o nich głośno, ponieważ są idealnym wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników – mówi Katarzyna Macoń, prezes stowarzyszenia. – Początkowo nagradzaliśmy uczniów wyłącznie dyplomami, jednak już od drugiej edycji dołączyliśmy do tego również specjalne medale.
Każdego roku dyrektorzy tarnowskich szkół wyłaniają uczniów, którzy najbardziej zasłużyli na wyróżnienie. Przedstawiciele stowarzyszenia bardzo skrupulatnie przeglądają każde z nadesłanych zgłoszeń. Kryterium jest proste – liczą się duże sukcesy, a nie tylko zwycięstwa w konkursach międzyszkolnych. Dlatego wśród nagrodzonych w poprzednich latach osób znaleźć można m.in.: Jakuba Hańko, laureata Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego oraz Małopolskiego Konkursu „Wielcy Polacy – Wybitni Generałowie”, Justynę Walaś, złotą medalistkę mistrzostw świata juniorek w boksie, Wojciecha Krawczyka, złotego medalistę Mistrzostw Polski Młodzieży w brydżu sportowym, czy Borysa Kucę, który może pochwalić się uzyskaniem indeksu Uniwersytetu Yale w USA. Wśród nagrodzonych „Tarnowską Marką Talentu” znalazła się również Mariola Karaś, sprinterka, która w 2017 roku została młodzieżową mistrzynią Europy w hali w sztafecie 4×400 metrów.
– Wyróżniliśmy mnóstwo uczniów osiągających sukcesy w sporcie, nauce, muzyce, tańcu, czy sztuce. Idealnym przykładem jest choćby Kornelia Dębosz, która została doceniona za talent plastyczny. Dziewczyna od wielu lat zajmuje się ilustracją mody, napisaliśmy prośbę do Ewy Minge, polskiej projektantki, aby sporządziła dla niej rekomendację. Od tego czasu nasza laureatka ma możliwość współpracy z największymi magazynami poświęconymi modzie. Jesteśmy chyba jedynym miastem w Polsce, w którym w taki sposób docenia się najzdolniejszych uczniów. Listy gratulacyjne związane z naszą inicjatywą i sukcesami uczniów otrzymywaliśmy już m.in. od Marty Żmudy-Trzebiatowskiej, Krzysztofa Ziemca, a nawet… królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II – mówi Katarzyna Macoń.
Aula Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, w której odbywa się gala, pęka w szwach. – Na uroczystości każdego roku pojawia się około 400 uczniów. Wydarzenie to dało impuls do rywalizacji między szkołami, bo każda placówka chciałaby mieć jak najwięcej uczniów na sali. Co roku dostrzegamy wielkie zaangażowanie ze strony nauczycieli i trenerów, którzy robią wszystko, aby ich podopieczny znalazł się w gronie laureatów konkursu. Czasem uczniowie ze łzami w oczach odbierają wyróżnienia, jednak najbardziej w mojej pamięci pozostała gala z 2016 roku, kiedy kilka dni przed organizowaną przez nas imprezą zmarł trener karate, Wiesław Gwizd. Uczennice, które odebrały medale i dyplomy za sukcesy osiągane w tym sporcie, zadedykowały je właśnie zmarłemu mistrzowi.
Przedstawiciele stowarzyszenia mają nadzieję, że działania na rzecz uzdolnionych dzieci i młodzieży z Tarnowa zostaną zauważone przez włodarzy miasta i odpowiednio docenione. – Nie otrzymujemy z magistratu żadnych dotacji. Funkcjonujemy jedynie dzięki prywatnym inwestorom, a także członkom naszego stowarzyszenia, którzy przygotowują galę, dyplomy, medale za darmo. Dzięki nam, młodzi uzdolnieni ludzie nie są pozostawieni sami sobie, a przecież swoimi sukcesami promują Tarnów – przekonuje Katarzyna Macoń.
W czerwcu odbędzie się kolejna gala „Tarnowskiej Marki Talentu”. – Zgłoszenia wysyłane przez szkoły cały czas do nas spływają. W tym roku ponownie powinniśmy nagrodzić około 400 osób. Apelujemy do lokalnych przedsiębiorców o finansowe wsparcie. Jeśli uda nam się pozyskać odpowiednie kwoty, niewykluczone, że od przyszłorocznej edycji będziemy nagradzać również uczniów szkół w powiecie tarnowskim i gminie Tarnów. Najbardziej uzdolniona młodzież jest przyszłością miasta i regionu. Żal byłoby tego nie wykorzystać – podsumowuje prezes stowarzyszenia.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze