Tarnów wśród największych trucicieli świata?

2
656
Dymiące kominy
Dymiące kominy | fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Tarnów, podobnie jak zdecydowana większość miast w Polsce, od lat zmaga się z problemem smogu. Problem jest poważny, ale chyba nikt nie spodziewał się, że z tego powodu Tarnów trafi na światową czarną listę obejmującą setki miast, które są na naszym globie największymi trucicielami.
Jak podał portal gazeta.pl, sytuację 540 dużych miast ze 182 krajów na całym świecie pod względem obecności smogu przeanalizowała firma Smart Air i stworzyła ranking “25 najbardziej zanieczyszczonych miast świata” w 2020 r. W czołówce znajdują się duże ośrodki w Indiach, Pakistanie, Turcji, Bangladeszu i Ugandzie.

REKLAMA

W rankingu tym znajdują się trzy miasta z Polski: Katowice, Warszawa oraz… Tarnów. Miasto nad Białą zostało sklasyfikowane na 199. pozycji. Pojawia się informacja, że średnioroczne dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 w Tarnowie wynosi 58,3 mikrogramów na metr sześcienny, przy dopuszczalnej normie wynoszącej 40.

Pytany o to Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa, był zaskoczony tą informacją. W rozmowie z nami stwierdził, że to jakieś nieporozumienie, ponieważ wskaźnik, o którym mowa wyżej, wynosi maksymalnie trzydzieści kilka mikrogramów na metr sześc.

Czy rzeczywiście doszło do pomyłki i tym sposobem Tarnów trafił na niechlubną światową czarną listę? Co mówią o parametrach tarnowskiego smogu raporty Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie? O tym szerzej napiszemy w najbliższym papierowym wydaniu TEMI.

REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
2 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze