– Czy tężnia w naszym parku przepadnie jak kilka innych projektów budżetu obywatelskiego? – pytają nasi rozmówcy, mieszkańcy osiedla Piaskówka. W Tarnowie funkcjonują dotąd dwie tężnie solankowe, które cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców. Od kilku lat tarnowianie czekają na kolejną instalację do solankowej inhalacji, która ma być usytuowana na terenie parku Piaskówka. Na tę inwestycję głosowali też w ramach budżetu obywatelskiego, ale ciągle jest odsuwana w czasie. Ten stan rzeczy tłumaczą w magistracie kosztami przekraczającymi możliwości finansowe kolejnych miejskich budżetów.
W 2023 roku tężnię wybudowali własnym sumptem uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w ogrodzie przy ulicy Klikowskiej w Tarnowie. A rok wcześniej, w ramach budżetu obywatelskiego, powstała na Górze św. Marcina pierwsza tarnowska tężnia z drewna modrzewiowego i wypełniona gałązkami tarniny. Wspomaga ona leczenie wielu chorób, korzystnie wpływa na górne drogi oddechowe i cały układ odpornościowy.
Koszty przekraczające możliwości miasta
Nic dziwnego więc, że wielu entuzjastów ma pomysł ulokowania drugiej tężni solankowej w parku Piaskówka, bliżej centrum miasta. Budowę instalacji do inhalacji odraczano już kilkakrotnie, co tłumaczą w magistracie kosztami przekraczającymi możliwości miejskiego budżetu. A ponadto odrzucaniem wniosków o dotację z wojewódzkiego programu „Małopolskie tężnie solankowe”, także w tegorocznej jego edycji. Jak tłumaczy Wiktor Bochenek, rzecznik Urzędu Miasta Tarnowa: „wniosek miasta nie został przyjęty, bo w ramach programu dotacje otrzymują w pierwszej kolejności gminy, gdzie nie ma żadnego tego rodzaju obiektu”.
To tylko fragment tekstu… |
![]() REKLAMA (2)
Cały artykuł dostępny tylko dla subskrybentów. Wykup nielimitowany dostęp BEZ REKLAM do wszystkich treści i wydań elektronicznych tygodnika TEMI już od 4 zł! Jesteś już subskrybentem? Zaloguj się |


![Rozpoczęły się Targi Pracy i Innowacji Tarnowskich – ITAR 2026 [ZDJĘCIA] Targi Pracy 2026](https://www.temi.pl/wp-content/uploads/2026/04/Targi-Pracy-2026-11-218x150.jpg)


![Prace przy „Szczucince” rozpoczęli od wycinki dzikiej zieleni [ZDJĘCIA] Stacja Dąbrowa Tarnowska 2026](https://www.temi.pl/wp-content/uploads/2026/04/Stacja-Dabrowa-Tarnowska-2026-5-218x150.jpg)

















![Jeszcze jedna fontanna… [ZDJĘCIA] Piaskówka fontanna](https://www.temi.pl/wp-content/uploads/2020/07/piaskowka-fontanna-100x70.jpg)

