Tarnowscy nauczyciele przeciwko testom na COVID19

0
471
REKLAMA

W tym tygodniu odbywają się masowe testy dla nauczycieli, którzy 18 stycznia mają wrócić do szkół, aby nauczać uczniów w klasach 1-3. Okazuje się jednak, że spora grupa tarnowskich pedagogów nie chce się testować.

REKLAMA

Ruszyły badania nauczycieli w kierunku Covid-19. Ministerstwo Edukacji i Nauki wyliczyło, że w tym tygodniu wymazy pobrane zostaną od 165 tys. pedagogów i pracowników administracji. Taki proces, to element profilaktyczny przed planowanym przez resort powrotem uczniów klas 1-3 do szkoły po feriach. Testy są bezpłatne i dobrowolne.

Badania przesiewowe dla tarnowskich nauczycieli prowadzone mają być w specjalnym testbusie, który pojawi się na starej Kapłanówce. Poszczególne placówki oświaty z naszego miasta otrzymały już harmonogram przebiegu testów. Dla każdej placówki przewidziano inny czas na zgłoszenie się do badań.

Okazuje się jednak, że tylko niewielka część pedagogów chce poddać się testom. Z informacji przekazanych przez tarnowski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego wynika, że testom na obecność COVID19 chce poddać się tylko niewielka grupa nauczycieli. Nieoficjalnie mówi się, że testy przejdzie tylko… 20 proc. pedagogów, z grupy, która powinna zostać przebadana.

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, a najważniejszymi to fakt, iż część nauczycieli przeszła już COVID19. Inni niezainteresowani testami mówią z kolei, że jeżeli wynik testu ważny jest 72 godziny, będzie on bez znaczenia w momencie, w którym wrócą oni do pracy.  Nie brakuje też nauczycieli, którzy nie chcą poddać się badaniom przesiewowym na obecność koronawirusa z obawy o konieczność kwarantanny i tym samym niższe zarobki.

Nie tylko w Tarnowie nauczyciele nie chcą się testować. Podobnie wygląda sytuacja w innych regionach kraju.

 

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments