Tarnowska diecezja najbardziej religijna

0
134
Kościół policzył wiernych
REKLAMA

Raz w roku, zwykle późną jesienią, we wszystkich parafiach w Polsce prowadzone są badania „dominicantes” (osób uczestniczących we mszach św.) i „communicantes” (osoby przystępujące do komunii św.). Zebrane dane trafiają do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. W ubiegłym roku badania zorganizowano 15 października. Po raz pierwszy ISKK wskazał nową metodę badań – chodzi o o odjęcie od liczby osób zobowiązanych do uczestniczenia w niedzielnej mszy św., tych osób, które choć zameldowane na terenie danej parafii, przebywają od dłuższego poza granicami.
Z najnowszych danych wynika, że diecezji tarnowskiej 71,8 procent wiernych uczęszcza na niedzielną mszę św., a 27,7 proc. przyjmuje komunię. W dniu, w którym odbywało się ostatnie liczenie wiernych, w kościołach w diecezji tarnowskiej pojawiło się nieco ponad 605 tys. osób. To o 3,5 tys. więcej niż w roku 2016. Także w innych kategoriach zanotowano wzrosty wg. badań ISKK.
Opublikowane przez ISKK wyniki badań za rok 2016 pokazują,  że  wyniki liczenia wiernych w 2016 w diecezji tarnowskiej wskazywał na frekwencję na poziomie 66,9 proc., podczas gdy w następnej w kolejności diecezji rzeszowskiej wynosiła ona 60,65 proc., zaś średnia dla całego kraju to 36,7 proc.
W naszej diecezji komunię przyjmowało 25,3 proc. wiernych, przy średniej dla całej Polski wynoszącej 16 proc.
Z raportu ISKK za rok 2106 wynika, że diecezja tarnowska ma najwięcej parafii, których jest 452,(druga w zestawieniu diecezja krakowska ma ich 448), ma także najwięcej księży 1559 (diecezja krakowska 1182) i kleryków 175 (diecezja warszawska 155). Jest to także diecezja z najwyższym odsetkiem katolików w porównaniu do liczby mieszkańców wynoszącym wg. ISKK 98,8 proc.
Diecezja Tarnowska powstała w 1786 roku. Obecnie podzielona jest na 43 dekanaty i swoim zasięgiem obejmuje powierzchnię 7566 km2. Zamieszkiwana jest przez ponad 1,1 mln katolików. Poza Tarnowem, największymi miastami są: Nowy Sącz, Mielec, Dębica, Bochnia.

REKLAMA

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments