Tarnowska Karta Miejska już dostępna

0
169
REKLAMA

O przygotowaniach do wprowadzenia Tarnowskiej Karty Miejskiej pisaliśmy już wielokrotnie. TKM jest częścią projektu pod nazwą „Platforma zintegrowanych e‑usług dla mieszkańców Tarnowa z elementami karty mieszkańca”, realizowanego przez Urząd Miasta Tarnowa. Na realizację tego projektu samorząd pozyskał dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 2,5 mln zł; z miejskiego budżetu dołożono ok. 1,3 mln zł.
Teraz to już ostatni etap prac nad Tarnowską Kartą Miejską. Urząd ma do rozdysponowania 20 tys. kart dwojakiego rodzaju. To karty premium, przeznaczone dla osób na stałe zameldowanych na terenie miasta Tarnowa, oraz karty standard, z których mogą korzystać osoby zameldowane poza Tarnowem oraz firmy. Obie karty są wyposażone w interfejs zbliżeniowy i kod paskowy, natomiast karta premium posiada dodatkowo interfejs stykowy, czyli popularny chip.

REKLAMA

Tarnowska Karta Miejska jest kartą imienną. Można już składać wnioski o jej wydanie. Do dyspozycji zainteresowanych są dwa punkty – pierwszy mieści się w UMT przy ul. Nowej 4, drugi w kasach biletowych Zarządu Komunikacji Miejskiej przy ul. Krakowskiej 42.

– W jednym z wymienionych punktów należy złożyć wypełniony wniosek o wydanie Tarnowskiej Karty Miejskiej oraz dołączyć aktualne typowe zdjęcie legitymacyjne o wymiarach 35 na 45 milimetrów. O terminie odbioru karty powiadomimy składającego wniosek albo mailowo, albo telefonicznie. W tym pierwszym okresie przyjmowania wniosków szacujemy, że czas oczekiwania na spersonalizowaną Tarnowską Kartę Miejską, a więc zawierającą imię i nazwisko jej właściciela, wyniesie maksymalnie 30 dni. Później wnioski realizowane będą w zdecydowanie krótszym terminie. Karty są bezpłatne, natomiast płatne będzie wydanie duplikatu. Pierwsze wnioski już wpływają. Oceniamy, że ponad 50 wniosków już zostało złożonych – mówi Grzegorz Gotfryd, dyrektor Centrum Obsługi Mieszkańców w UMT. Wzory formularzy, które należy wypełnić, starając się o Tarnowską Kartę Miejską, można znaleźć na stronie www.ekarta.umt.tarnow.pl. Odnośnik do podstron z informacjami o TKM i regulaminie korzystania z karty powinien być już dostępny na oficjalnej internetowej stronie miasta Tarnowa.
TKM umożliwi łatwy dostęp do wielu usług oferowanych w Tarnowie. – Najgorsze, co mogłoby się zdarzyć, to gdyby taka wyprodukowana i spersonalizowana karta leżała w portfelu i była traktowana jako gadżet kolekcjonerski. Na początek Tarnowska Karta Miejska będzie nośnikiem biletów okresowych komunikacji miejskiej. To już jest spore ułatwienie. Osoby korzystające z takich biletów będą mogły w kasie biletowej przedstawić kartę miejską, i na nią zostanie wgrany bilet. Kontrolerzy w autobusach komunikacji miejskiej będą dysponować specjalnymi urządzeniami pozwalającymi odczytać zawarte na karcie informacje, między innymi dotyczące rodzaju biletu, terminu jego ważności – tłumaczy Janusz Różycki, dyrektor Wydziału Informatyzacji w UMT.
W kolejnych miesiącach udostępniane będą następne funkcje, z których skorzystają posiadacze Tarnowskiej Karty Miejskiej. Do końca czerwca uruchomiona zostanie platforma e‑usług, zawierająca m.in. Wirtualnego Konsultanta, czyli aplikację ułatwiającą użytkownikom dostęp do usług oferowanych na portalu. Wirtualny Konsultant będzie odpowiadał na pytania zadane w języku polskim, informując mieszkańców odwiedzających portal o usługach świadczonych przez miejskie jednostki – Zarząd Komunikacji Miejskiej, Zespół Przychodni Specjalistycznych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Tarnowskie Centrum Kultury i Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Elementem TKM jest także e‑portmonetka, uruchamiana w momencie wydania karty. Dzięki pieniądzom zdeponowanym na karcie jej posiadacz będzie mógł już wkrótce kupić bilet do kina, na koncert czy na miejski basen. W takiej e‑portmonetce można przechowywać maksymalnie 200 zł.

Urzędnicy już zastanawiają się nad kolejnymi możliwymi zastosowaniami Tarnowskiej Karty Miejskiej.
– Trwają rozmowy i sprawdzanie możliwości wykorzystania tej karty do przekazywania np. pomocy celowej. Chodzi o to, by zasiłek mógł być wydany przez otrzymujących pomoc na określone cele, a nie na przykład na papierosy czy alkohol. Możliwe, że ogłosimy wkrótce konkurs na propozycje wykorzystania e‑karty – dodaje Janusz Różycki.
Ostateczny termin wprowadzenia Tarnowskiej Karty Miejskiej upływa we wrześniu tego roku.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o