Tarnowskie metro i parkingi widmo…

0
778
REKLAMA

Tarnowskie metroNa ulicach Tarnowa wdrożono niedawno Inteligentny System Transportu, który ma upłynnić ruch w mieście. Nowoczesne rozwiązanie na skrzyżowaniach zapewnia pierwszeństwo przejazdu opóźnionym autobusom, a kierowcom pomaga znaleźć wolne miejsca parkingowe w centrum. Korzystający z systemu mają jednak zastrzeżenia dotyczące innowacyjnej technologii.

Tarnów ma metro?

Tablice świetlne VMS usytuowane są w trzech miejscach – w pobliżu straży pożarnej na al. Jana Pawła II i ul. Błonie, w rejonie mostu nad rzeką Białą na ul. Kwiatkowskiego oraz przy skrzyżowaniu ulic Krakowskiej, Dworcowej i Pułaskiego. Wyświetlacze te stanowią podstawowe narzędzie w dynamicznym zarządzaniu ruchem i pozwalają w czasie rzeczywistym na prezentowanie komunikatów drogowych. Na tablicach wyświetlane są informacje o utrudnieniach i zjawiskach pogodowych mogących wpłynąć na warunki jazdy. Prezentowany jest także schemat układu ulic wraz z czasem przejazdu danego odcinka drogi, który umożliwia kierującemu wybór alternatywnej trasy dojazdu z uwzględnieniem aktualnej sytuacji. Zdaniem kierowców takie rozwiązania graficzne są niezrozumiałe. Internauci pokusili się nawet o interpretację, że kolorowe linie z oznaczeniami ulic i cyframi przypominają do złudzenia schematy, które są wyświetlane na stacjach metra.
O to jak kierowcy powinni interpretować zapisy na tablicach zapytaliśmy w Zarządzie Dróg i Komunikacji w Tarnowie. – Odcinki oznaczone są trzema kolorami, uzależnionymi od czasu przejazdu trasy, wyrażonego w minutach. Kolor zielony wskazuje na małe natężenie ruchu na drodze, żółty informuje o umiarkowanych warunkach ruchu, a czerwony o dużym natężeniu powodującym wydłużenie czasu podróży – tłumaczy Artur Michałek, dyrektor ZDiK w Tarnowie.

REKLAMA

Tarnów - parking widmoW nocy parkingu nie znajdziesz

Zmotoryzowani zgłaszają także uwagi odnośnie tablic informujących o wolnych miejscach parkingowych, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Kierowcy mówią, że po zmroku na wyświetlaczach z daleka widoczne są cyfry wskazujące na liczbę wolnych miejsc, jak i symbol „parkingu”. Niestety, nazwy ulic, których dotyczą miejsca parkingowe są zupełnie niewidoczne, gdyż nie zostały podświetlone. Problem dostrzegają także drogowcy i zapewniają, że czytelność wyświetlaczy wkrótce zostanie poprawiona.
– Tablice informacji parkingowej wykonane zostały zgodnie z programem funkcjonalno – użytkowym, przygotowanym na etapie składania wniosku o dofinansowanie. Po zainstalowaniu tablic zaobserwowano brak czytelności wyświetlanej treści w godzinach wieczornych i nocnych. Zarząd Dróg i Komunikacji niezwłocznie podjął działania zmierzające do wyeliminowania niedogodności. Rozważane jest zamontowanie listwy ledowej wewnątrz tablicy lub jeśli to nie zda rezultatu, przewidziana jest możliwość podświetlenia tablicy z zewnątrz. Zanim jednak zostaną wdrożone systemowe rozwiązania wymagające czasu na ich realizacje, dotychczasowe napisy zostaną zastąpione wykonanymi z foli odblaskowej – zapewnia szef tarnowskiego ZDiK-u.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments