Tarnowsko‑amerykańskie operowanie

0
125
REKLAMA

Znany w świecie medycznym i w dziedzinie ginekologii prof. Robert D. Moore jest uroginekologiem, chirurgiem, specjalistą w zakresie rekonstrukcji żeńskich narządów płciowych. Aktywnie uczestniczy w badaniach klinicznych i pracach naukowo‑badawczych, napisał ponad 100 artykułów, jest współautorem podręczników i opracowań naukowych. Osiągnięcia zawodowe plasują profesora w ścisłej czołówce amerykańskich lekarzy, czego dowodem jest uzyskanie tytułu „Top Doctor” w ubiegłym roku, a od 2009 – „Best Doctors In America Award”. Profesor dzieli swój czas między pacjentki (ma swój gabinet nawet w Beverly Hills) a dydaktykę, ucząc lekarzy najnowszych technik operacyjnych.
Wizyta Roberta D. Moore’a w tarnowskim szpitalu umożliwiła prezentację najnowszych technik operacyjnych, stosowanych w chirurgicznym leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu i zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej u kobiet. Profesor wraz z zespołem oddziału ginekologiczno‑położniczego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie przeprowadził trzy zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań amerykańskiej firmy AMS. Operacje polegały na wszczepieniu pacjentkom specjalnych implantów siatkowych, poprawiających statykę narządu rodnego.
Jak tłumaczył Juliusz Kacalski, ordynator ginekologii, stosowanie technik operacyjnych, wykorzystujących odpowiednie siatki polipropylenowe nie jest nowością w tym oddziale. – Z powodzeniem są one stosowane już od kilku lat, umożliwiając wkroczenie w etap ginekologicznej „chirurgii jednego dnia” – mówił. – Jednak osiągnięcia amerykańskich producentów implantów umożliwiają mniej urazowe techniki operacyjne, a co za tym idzie zapewniają zdecydowanie większe bezpieczeństwo pacjentkom i mniejszą ilość powikłań. Dzięki nim można maksymalnie skrócić pobyt w oddziale szpitalnym, a pacjentki niewiarygodnie szybko uzyskują pełną sprawność – praktycznie już kilka godzin po operacji.
Większość tego typu zabiegów może być przeprowadzona ze znieczuleniem miejscowym, co znacznie redukuje szpitalne koszty. W Tarnowie tylko ginekolodzy ze Szpitala im. Szczeklika wykonują w pełnym zakresie operacje z wykorzystaniem implantów siatkowych. Zabiegi są krótkie, trwają zazwyczaj od 15 do około 40 minut.
Małopolscy medycy, zainteresowani wspólnymi operacjami tarnowskich lekarzy i amerykańskiego profesora, mogli je śledzić „na żywo” dzięki „live surgery” – bezpośredniej transmisji z sali operacyjnej. W przerwie między zabiegami był czas na dyskusję oraz pytania do amerykańskiego gościa. W rozmowie z nami Robert D. Moore przyznał, że operacje z wykorzystaniem implantów siatkowych zaczęły być przeprowadzane w USA już dziesięć lat temu i przez cały ten czas były udoskonalane. Jedna z technik, którą profesor prezentował w Tarnowie, była wprowadzona w 2007 roku. Ośrodek Roberta D. Moore’a wykonuje ich około 500‑600 rocznie. – Polscy lekarze mają wspaniałe kwalifikacje – uważa profesor. Zabiegi przez niego wprowadzane są jeszcze łatwiejsze od tych standardowo stosowanych, dlatego nasi medycy nie powinni mieć z nimi problemów.
– Mamy nadzieję, że wizyta amerykańskiego gościa umożliwi w naszym oddziale wprowadzenie najnowszych technologii medycznych i operacyjnych, stosowanych dotychczas w nielicznych ośrodkach klinicznych w Polsce – podkreślał Juliusz Kacalski.
Tarnów profesorowi przypadł do gustu. – To piękne miasto – przyznał Robert D. Moore. – Bardzo miło spędzać tu czas.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o