Teraz projekt, za rok budowa

0
145
Wizualizacja domu kultury na osiedlu Westerplatte
REKLAMA

– Zaskoczyła nas taka liczba oferentów – przyznaje Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miasta Tarnowa. – Powodem mogło być to, że chodzi o nieduże zadanie, którym zainteresowały się również mniejsze firmy projektowe, stąd taka konkurencja. Dla nas to tylko lepiej. Plan jest taki, że jeśli projekt będzie gotowy w tym roku i uzyskamy pozwolenie na budowę, to w przyszłym roku rozpiszemy przetarg na wyburzenie starego budynku i budowę nowego na osiedlu Westerplatte. Musimy również zobaczyć, jakie będą koszty oszacowane na bazie konkretnej dokumentacji. Na zadanie mamy zabezpieczone w budżecie około trzy i pół miliona złotych.
Osiedlowy Dom Kultury, będący w zamierzeniu międzypokoleniowym miejscem spotkań mieszkańców Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zawiesił swoją działalność w styczniu 2017 r. Nadal jednak w parterowym budynku działa filia miejskiej biblioteki. Wcześniej placówka miała w swojej ofercie zajęcia językowe, tenis stołowy, zumbę, aerobic, spotkania szachistów i brydżystów, spacery po zdrowie nordic walking, gimnastykę wyszczuplającą i wydolnościową oraz zajęcia kulturystyczne. Organizowano także półkolonie i zimowiska. Na wieść o planowanym zamknięciu obiektu mieszkańcy wystosowali protest przypominając, że Osiedlowy Dom Kultury to jedyna tego typu placówka w tej części Tarnowa, gdzie zamieszkuje około 20 tysięcy osób (niemal jedna piąta wszystkich tarnowian).
– Teren łącznie z budynkiem przekazaliśmy odpłatnie miastu – mówi prezes TSM, Zbigniew Sipiora. – W istniejącym stanie nie można tam było dalej prowadzić działalności, a na remont nie było nas stać.
Projekt koncepcyjny zakłada, że nowa placówka będzie służyć rekreacji oraz spełniać funkcje: biblioteki i domu kultury (przestrzeń wystawiennicza, miejsce spotkań, wykładów, zajęć edukacyjnych i taneczno-gimnastycznych). Ważnym założeniem jest otwarcie obiektu na zewnątrz poprzez dużą liczbę przeszkleń i świetliki dachowe. Parterowy budynek zostanie otoczony drewnianymi pergolami, zielenią i zewnętrznymi tarasami. Oprócz biblioteki z czytelnią i salki tanecznej, pojawi się sala wielofunkcyjna z możliwością podziału na dwie mniejsze dzięki przesuwanej ścianie (będą w niej organizowane między innymi seanse kinowe).
Centralnym miejscem stanie się hall ze świetlikami dachowymi, otwarty na zieleń i tarasy. Tu prawdopodobnie urządzona zostanie kawiarnia, przestrzeń wystawiennicza i poczekalnia. W sąsiedztwie budynku pojawią się ławki i stojaki rowerowe. Zaprojektowano też 10 miejsc parkingowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych.
– Forma organizacyjna tego miejsca nadal jest przedmiotem dyskusji. Musimy ustalić, czy będzie to placówka zarządzana przez Pałac Młodzieży czy Miejską Bibliotekę Publiczną – zauważa Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury UM Tarnowa.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o