Trzy miasteczka w jednym bloku

0
Najdłuższy blok w Tarnowie z lekka faluje…
Najdłuższy blok w Tarnowie z lekka faluje… | Fot. Wiesław Ziobro TEMI
REKLAMA

Kiedyś bloki często budowano wzdłuż, na długość. Tak powstał blok przy ul. Bitwy pod Monte Cassino 5 w Tarnowie, największy w mieście. Wprawdzie nie dołączył on do największych budynków tego typu w Polsce, ale mimo to imponuje swoimi rozmiarami. Dziś już się tak nie buduje.

Najdłuższy, ale też największy blok w Tarnowie ciągnie się równolegle do ulicy. Wraz z przewiązką ma 235 metrów długości. Liczy 11 pięter, 354 mieszkania. Wybudowany został w 1983 roku. Żyje w nim ponad tysiąc osób, tyle co w trzech miasteczkach wielkości Opatowca. Nic nie wskazuje na to, by w przyszłości mógł powstać w Tarnowie podobny budynek.

– Kiedyś budowało się w ten sposób, ponieważ była tania ziemia. Większość gruntów należała do Skarbu Państwa. Dziś, gdy działki są bardzo drogie, buduje się nie na długość, ale na wysokość – mówi Leszek Śnieszko, emerytowany inżynier, pracownik dawnej krakowskiej Chemobudowy, który w Tarnowie wzniósł kilka znanych obiektów. – To oczywiście jest wielka płyta, wcale nie taka zła technologia, jeśli w odpowiednim czasie poddana zostanie termomodernizacji. Wtedy w Polsce brakowało mieszkań, tak jak teraz, więc budowało się tanio i szybko. W ocenie wielu ze zbawiennym wówczas skutkiem. W 1978 roku, za Gierka, padł rekord liczby oddanych do użytku mieszkań. Oficjalnie podano, że wybudowano ich 287 tysięcy.

REKLAMA (2)
REKLAMA (3)
To tylko fragment tekstu…
temi
Cały artykuł dostępny tylko dla subskrybentów.
Wykup nielimitowany dostęp BEZ REKLAM do wszystkich treści i wydań elektronicznych tygodnika TEMI. Sprawdź dostępne pakiety.
Jesteś już subskrybentem? Zaloguj się

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze