Turyści wskazali największe atrakcje Małopolski

0
76
atrakcje-tarnowa

Wśród nich znalazł się Tarnów, wygrywając – choć nieznacznie – z wieloma znanymi lokalizacjami. Jak można było się spodziewać, zdecydowanym liderem jest Kraków, dobrą pozycję zajęła Bochnia.
Wprawdzie Tarnów nie zdołał przebić się do pierwszej dziesiątki najbardziej atrakcyjnych miejsc w Małopolsce, ale trudno było wygrać z takimi „perłami” jak: Zakopane, Tatry, Wieliczka, Krynica Zdrój czy Białka Tatrzańska, o Krakowie nie wspominając. Tarnów uplasował się ostatecznie na 16. pozycji na 24 uwzględnione w zestawieniu.
Iwona Żuk, autorka raportu opracowanego przez konsorcjum firm pod przewodnictwem Pracowni Analiz Społecznych „Ipsylon”, tłumaczy, jaka metoda badawcza została obrana: Osoby objęte badaniem ankietowym zostały poproszone o wskazanie trzech najbardziej atrakcyjnych miejsc zlokalizowanych w Małopolsce, które miały okazję odwiedzić. Pytanie miało formę otwartą, by nie sugerować ankietowanym żadnych odpowiedzi i nie ograniczać ich wyboru.
Ankiety były dostępne w kilkunastu miejscach w całym województwie, także w Tarnowie. Tarnów uzyskał 192 wskazania (4 proc. wszystkich głosów), wygrywając jednym punktem ze słynnym spływem Dunajcem, także z Nowym Sączem, Piwniczną i Rytrem, Rabką Zdrój, Niedzicą oraz Jeziorem Czorsztyńskim.
Bochnia ze swoją kopalnią soli znalazła się nieco wyżej, na 12. pozycji, zdobywając 249 punktów. Zapewne nie bez wpływu jest status obiektu nadany w 2013 roku przez UNESCO. Takie wyniki uzyskano wśród turystów krajowych. Zagraniczni wybrali dziesiątkę najbardziej atrakcyjnych lokalizacji, ale wśród nich nie ma Tarnowa.
Maria Zawada‑Bilik, dyrektorka Wydziału Marki Urzędu Miasta Tarnowa, uważa, że jeśli weźmie się pod uwagę, jak znane w Polsce miejsca Tarnów pozostawił w tyle, z wyników badań można być zadowolonym.
– Budowanie swojej pozycji w spontanicznej świadomości odbiorców jest bardzo trudne, to wymaga wielu lat pracy. Tym bardziej że konkurencja marek jest coraz większa, a za niektórymi stoją bardzo kosztowne kampanie promocyjne. Mimo to uważam, że w przyszłości Tarnów będzie wzmacniał swoją pozycję na mapie turystycznej i będzie miejscem coraz bardziej rozpoznawalnym.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o