VII Salon BWA dostępny dziś po raz ostatni

0
103
fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Jeszcze tylko dziś, 30 sierpnia, można oglądać największą wystawę prac tarnowskich twórców, czyli VII Salon BWA. Nazwiska laureatów poznaliśmy pod koniec czerwca. Wystawie towarzyszy plebiscyt publiczności. BWA w Tarnowie zaprasza twórców, publiczność i media do podzielenia się swoją opinią na temat wystawy.

 

REKLAMA

Prace autorstwa 135 osób wybrane zostały do wystawy konkursowej w ramach VII Salonu BWA Tarnów – corocznego środowiskowego przeglądu prac plastycznych, czyli największej wystawy prac tarnowskich twórców. Prezentowane są bardzo różnorodne prace – tradycyjne malarstwo, instalacje przestrzenne, rzeźby, tkanina artystyczna, szkło, książka. Wystawę otwarto pod koniec czerwca, przyznano wówczas nagrody i wyróżnienia. Nagrodzono Kamila Kuklę, Oliwię Smoleń i Martę Wojciechowską, wyróżnienia otrzymali Beata Motuk, Sebastian Mikoś, Magdalena Tryba, Paweł Olszewski oraz Bartosz Nalepa i Malwina Kołodziejczyk.
Wystawa i decyzja jurorów wzbudziły kontrowersje. Na początku lipca artyści plastycy związani z Tarnowem wystosowali do szefowej BWA w Tarnowie list zawierający ich uwagi i propozycje zmian w regulaminie organizowanego corocznie „Salonu”. Pod listem podpisało się 20 artystów.

W liście napisano m.in., że wystawa która ma jednoczyć środowisko twórcze Tarnowa, wbrew oczekiwaniom – dzieli je. Sygnatariusze listu proponują więc zmodyfikowanie niektórych założeń wystawy, w tym zrezygnowanie z formuły konkursowej oraz wyłączenie możliwości prezentowania prac wykonanych w ramach edukacji szkolnej (czyli np. dyplomów uczniów, zrealizowanych pod kierunkiem nauczycieli). Przypominają także, że zapisy regulaminu, w tym te mówiące o terminach zgłaszania i dostarczania prac, powinny być egzekwowane w takim samym stopniu od wszystkich uczestników wystawy.

W kilkustronicowej odpowiedzi przygotowanej przez Ewę Łączyńską-Widz, dyrektorkę Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie czytamy m.in., że „Salon” ma charakter rozwojowy, a wystawa z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zdaniem szefowej BWA, znaczący wpływ na wzrost zainteresowania tą wystawą miała zmiana formuły na otwartą, dopuszczającą udział artystów niezrzeszonych w ZPAP oraz osób, które są aktywne twórczo, ale nie posiadają dyplomu uczelni artystycznej. Konkursowa formuła „Salonu” zostanie zachowana, bo taka była już wcześniej i taka też daje np. większe zainteresowanie publiczności, pozwala pozyskać sponsorów i przyznawać także nagrody finansowe. Jednocześnie padło zapewnienie, że sugestia dotycząca wyłączenia z konkursu dyplomów i aneksów uczniów zostanie rozważona podczas prac nad regulaminem kolejnych edycji „Salonu”.

Wystawa dostępna jest jeszcze dziś, 30 sierpnia, w pałacyku w Parku Strzeleckim, w godzinach 12-19. Wystawie towarzyszy plebiscyt publiczności. BWA w Tarnowie zaprasza twórców i publiczność do podzielenia się swoją opinią na temat wystawy.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments