Warto się wyróżniać

0
REKLAMA

Za nami jubileuszowa, dziesiąta edycja plebiscytu Czytelników TEMI, przyznających Złote Róże tym, którzy w poprzednim roku wyróżniali się swoją aktywnością w wielu dziedzinach, pozytywnie zaskakując mieszkańców Tarnowa i regionu. Podczas jubileuszowej gali w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie wręczyliśmy także Super Róże oraz Nagrodę Kulturalną TEMI im. Bogusława Wojtowicza. Nie zabrakło kandydatów do Złotych Rózg, jednak w tej edycji Czytelnicy zdecydowanie chętniej chcieli nagradzać niż ganić.
Idea plebiscytu Czytelników TEMI pod hasłem „Złota Róża i Złota Rózga” zrodziła się pod koniec 2007 roku. Złotą Różą honorowane są wydarzenia, instytucje i osoby w uznaniu za wybitne osiągnięcia i działalność na korzyść lokalnego środowiska w mijającym roku. Z kolei Złota Rózga trafia do tych, których Czytelnicy TEMI chcą zganić za błędy, działania szkodliwe lub też zaniechania. Co roku plebiscyt cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Złote Róże i Złote Rózgi trafiły już do kilkudziesięciu polityków, działaczy samorządowych, biznesmenów, sportowców, społeczników, twórców, animatorów kultury oraz instytucji, organizacji i zespołów.

Jubileuszowa 10. Gala Złotych Róż odbyła się w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. Wieczór uprzyjemniał żeński kwartet smyczkowy Con Affetto z towarzyszeniem akordeonisty Piotra Kusiona. Na widowni zasiedli m.in. Bartłomiej Babuśka (konsul honorowy Ukrainy w Tarnowie), Roman Ciepiela (prezydent Tarnowa), Zbigniew Karciński (wicestarosta powiatu tarnowskiego), Kazimierz Koprowski (przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie) oraz wielu tarnowskich radnych, a także m.in. Grzegorz Kozioł (wójt gminy Tarnów). Nasze zaproszenie przyjęli również m.in. przedstawiciele świata biznesu, tarnowscy artyści, dziennikarze.
Byli też goście wyjątkowi: wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Daniel Olbrychski. W krótkiej rozmowie Jarosław Gowin chwalił ideę plebiscytu.
– To świetna inicjatywa. Jest w niej na pewno element zabawy, ale dużo ważniejsze jest tu oddanie głosu mieszkańcom, mieszkańcom Tarnowa i regionu, samym obywatelom. To jest właśnie taka inicjatywa na wskroś obywatelska w najlepszym tego słowa znaczeniu. To głos mieszkańców Tarnowa i regionu wskazuje przedstawicielom władz, przedstawicielom środowisk opiniotwórczych, co jest ważne dla zwyczajnych Polaków, czym żyją albo co ich uwiera – mówił wicepremier Gowin.

Wśród gości gali znaleźli się także stali felietoniści tygodnika TEMI – Grzegorz Miecugow, Stefan Niesiołowski i Marek Zuber. Ten ostatni podkreślał, że tego typu plebiscyty warto organizować co najmniej z dwóch powodów.
– Doceniamy tych, którzy się wyróżniają aktywnością ponad przeciętność. I świetnie, bo to są wzory dla innych, dzięki takim osobom innym ma się chcieć działać. Jednocześnie plebiscyt aktywizuje społeczeństwo. Jeśli z roku na rok coraz więcej osób w nim uczestniczy, to znaczy, że interesuje się tym, co dzieje się w ich otoczeniu, tym, kto i co robi, i jak to robi. Takie osoby będą na pewno bardziej aktywne w swoich środowiskach – zauważa Marek Zuber.
W teatrze obecni byli również laureaci Złotych Róż w poprzednich edycjach plebiscytu. Dostrzegliśmy m.in. Karolinę Mochylską, Krzysztofa Głomba. Krzysztof Drwal, prezes Stowarzyszenia Ich Lepsze Jutro, Złotą Różę odbierał w ósmej edycji naszego plebiscytu. Dziś podkreśla, że wyróżnienie to ma wielką moc.
– To był wtedy przełomowy moment, rozpoczynaliśmy nowe przedsięwzięcia, a głosy poparcia czytelników sprawiły, że nie baliśmy się marzyć. Ta nagroda sprawiła, że staliśmy się jeszcze bardziej rozpoznawalni – mówi Krzysztof Drwal.
Złote Róże wręczali Zbigniew Kupiec (prezes spółki Świt, wydawcy tygodnika) oraz Tadeusz Bałchanowski, redaktor naczelny tygodnika. Pierwsza Złota Róża trafiła w ręce aktora Mariusza Szaforza – za wierność tarnowskiej scenie, miłość do teatru i zarażanie nią małych i dużych.

REKLAMA (2)

– Jestem serdecznie wzruszony i szczęśliwy. Nie jestem tarnowianinem. Ta nagroda należy się w połowie, a właściwie w całości mojej żonie. Gdy tu przyjechałem i poznałem Krystynę, to zakochałem się w Tarnowie. Kocham moją żonę i kocham Tarnów. W Tarnowie przeżyłem jedne z najpiękniejszych chwil i artystycznych, i życiowych – mówił Mariusz Szaforz po odebraniu nagrody.
Kolejną Złotą Różę głosami Czytelników TEMI otrzymał młody człowiek, który przebojem wdarł się w serca nie tylko mieszkańców regionu tarnowskiego. To piłkarz Bartosz Kapustka, wychowanek MKS Tarnovia. Wyróżnienie otrzymał za sportowe osiągnięcia i błyskawiczną karierę na światowych stadionach piłkarskich. W jego imieniu nagrodę odebrał tato Kazimierz Kapustka. W krótkiej i nagranej wcześniej wypowiedzi, Bartosz Kapustka podziękował za nagrodę. Wyraził też nadzieję, że w kolejnych latach przysporzy wszystkim pozytywnych sportowych emocji i będziemy mogli cieszyć się z jego sukcesów.

Trzecia Złota Róża trafiła do Jerzego Wiatra, na co dzień prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie, a po godzinach pasjonata genetyki. Nagrodę otrzymał za bezprecedensowe zaangażowanie w pomoc dla chorego Adasia Skrzypka, które dało chłopcu szansę na życie.

– Bardzo dziękuję za wszystkie głosy. Ja już nagrodę za wkład w uratowanie Adasia odebrałem w lipcu zeszłego roku, kiedy zobaczyliśmy, że to eksperymentalne leczenie przynosi bardzo dobre efekty. Radość i satysfakcja to była największa nagroda – mówił Jerzy Wiatr. Za nagrodę dla prezesa Wiatra dziękowali także Aneta i Tomasz Skrzypkowie, rodzice małego Adasia.
Z okazji dziesiątej edycji plebiscytu, przyznaliśmy specjalne Super Róże. Laureatów wytypowano nie tylko na podstawie głosów oddanych w obecnej edycji plebiscytu, ale także głosów z lat ubiegłych i wielu opinii różnych gremiów. Wskazano osoby, których działania mają znaczący wpływ na pozytywne postrzeganie Tarnowa i regionu tarnowskiego.Super Różę otrzymał Roman Kieroński, znany doskonale w Tarnowie sportowiec i działacz, dziennikarz sportowy.
– Zwykle to ja prowadziłem imprezy, na których nagradzano wybitnych sportowców – zażartował po odebraniu wyróżnienia. – Cieszę się tym bardziej, że to nagroda przyznana glosami czytelników, mieszkańców miasta. Sport od zawsze był wielką pasją, dzięki niemu spełniły się moje marzenia. Będąc młodym chłopakiem, może nie byłem zawodnikiem wysokiej klasy, ale poznałem sport od podszewki. Potem procentowało to w dalszej działalności, a bardzo dobrze poczułem się jako organizator sportowych imprez. Miałem pomysły, udało mi się zorganizować w Tarnowie wiele ciekawych przedsięwzięć, sprowadzić do miasta znakomitych sportowców, zainicjować dużo akcji. Cieszyło mnie nie tylko spotkanie z mistrzami świata czy mistrzami olimpijskimi, ważni byli dla mnie również najmłodsi sportowcy, propagowanie sportu wśród dzieci czy olimpiady przedszkolaków. Chciałbym, aby w Tarnowie powstała z prawdziwego zdarzenia hala sportowo‑widowiskowa, w której mogłyby się odbywać imprezy najwyższej rangi, bo takie kiedyś w mieście bywały. Obecnie nasze obiekty nie spełniają wymogów, dzięki którym można byłoby podobne imprezy organizować.

Jestem już emerytem, ale mam marzenie związane ze sportem – chciałbym jeszcze poprowadzić imprezę, najlepiej z udziałem wspaniałych tarnowskich siatkarek, w nowej pięknej hali widowiskowej. Panie ministrze, panie prezydencie, panowie radni, proszę – umożliwcie mi to – mówił Roman Kieroński, zwracając się do obecnych na imprezie gości.
Laureatem Super Róży został także Zbigniew Proć, prezes Izby Przemysłowo‑Handlowej w Tarnowie. Od wielu lat działa na rzecz Tarnowa, dzięki jego staraniom miejski pejzaż wzbogacił się o pomnik króla Władysława Łokietka, a do miłośników sztuki trafił wyjątkowy edytorsko album o malarstwie.
– Docenienie mojej osoby to zauważenie całego środowiska biznesowego, organizacji, w której działam, czyli Izby Przemyslowo‑Handlowej – mówił Zbigniew Proć. – Nigdy nie przypuszczałem, że mogę być dostrzeżony przez tarnowian, dlatego nagroda tygodnika TEMI to dla mnie duża przyjemność i satysfakcja. W ostatnich latach moja aktywność zawodowa skupiła się głównie na działalności Izby, a jest to obszar niszowy. Zawsze wydawało mi się, że większość tarnowian nie zauważa tego typu organizacji, choć wykonują dużo potrzebnej pracy, zajmują się wieloma poważnymi problemami oraz inspirują do licznych ciekawych działań. Czasami też potrafią wesprzeć kulturę, powstanie pomnika w mieście czy publikację interesującego wydawnictwa. Staramy się to robić dla Tarnowa, bo uważamy, że nasze miasto jest małą ojczyzną, którą trzeba pokazywać. Tego typu działalność przynosi mi wielką satysfakcję.

Trzecia Super Róża trafi wkrótce do Hollywood. Otrzymała ją Yola Czaderska‑Hayek, tarnowianka z urodzenia, od wielu lat mieszkająca w Hollywood, publikująca na łamach naszego tygodnika wywiady z gwiazdami amerykańskiego kina. Yola Czaderska‑Hayek jest ambasadorką Tarnowa. Nagrodę w jej imieniu odebrał Daniel Olbrychski, a dzięki internetowemu przekazowi usłyszeliśmy kilka słów od laureatki Super Róży.
– Z prawdziwą przyjemnością chcę podziękować tygodnikowi TEMI za przyznanie mi tej nagrody za propagowanie mojego kochanego miasta tutaj w Hollywood i na świecie. Chcę podziękować wszystkim, którzy głosowali na mnie. Na tablicy rejestracyjnej mojego samochodu znajduje się napis ‘Tarnów’. Gdzie się nie pojawię, ludzie pytają, co to jest, co to znaczy. Mówię, że to Tarnów, moje ukochane miasto – mówiła Yola Czaderska‑Hayek.

* * *

A oto, którzy z kandydatów naszych Czytelników do Złotych Róż zajęli kolejne miejsce w plebiscycie:
4. Marcin Dzieński – za liczne wspinaczkowe sukcesy, w tym pierwszy tytuł mistrza świata dla Polaka we wspinaczce sportowej na czas.
5. Lek. med. Marta Owczyńska – za wspaniałe, indywidualne podejście i szacunek do pacjenta, kompetencje i ciągłe pogłębianie wiedzy.
6. Krzysztof Nowak – za stworzenie Regionalnego Ośrodka Rewalidacyjno‑Wychowawczego, będącego drugim domem dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
7. Sekcja judo Pałacu Młodzieży w Tarnowie – za 50 lat działalności i wychowanie wielu uznanych w kraju zawodników.
8. Marek Tomaszewski i Stanisław Siekierski – za album „Tarnów miasto niezwykłe” i znakomite kompilacje fotografii, łączące historię miasta ze współczesnością.

REKLAMA (3)
Tadeusz Bałchanowski i Zbigniew Kupiec prezentują czek na 5 tys., który otrzymał Tadeusz Koniarz (z prawej) w ramach Nagrody Kulturalnej TEMI

Złote Rózgi w tym roku nasi Czytelnicy postanowili przyznać: władzom i działaczom Żużlowej Sportowej Spółki Akcyjnej za brak działań mogących zatrzymać degradację żużlowego klubu, wykonawcy przebudowy drogi pod wiaduktem nad ul. Krakowską w Tarnowie za bezradność i ślimacze tempo remontu, który blokuje ruch w całym mieście, władzom PWSZ w Tarnowie za brak zaangażowania w rozwój uczelni oraz oderwanie jej od lokalnej rzeczywistości i środowiska.

 * * *

To nie koniec listy nagrodzonych podczas wieczoru w Tarnowskim Teatrze. Po raz szósty wręczyliśmy Nagrodę Kulturalną TEMI im. Bogusława Wojtowicza, zmarłego w 2010 roku cenionego animatora kultury, wieloletniego dyrektora Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie. W tym roku nagrodę tę otrzymał Tadeusz Koniarz, zajmujący się z sukcesami fotografią od 30 lat. W ostatnich miesiącach wygrał kilka konkursów fotograficznych, zdobywając trzy liczące się nie tylko w Polsce nagrody fotograficzne.
– Bardzo dziękuję za tę nagrodę, właśnie tutaj w Tarnowie, miło ją otrzymać. Redakcja TEMI była moją macierzystą redakcją od samego początku i bardzo dobrze wspominam tę współpracę – mówił Tadeusz Koniarz. – Inicjatywa przyznawania przez redakcję TEMI Złotych Róż jest bardzo cenna i powinna trwać, ponieważ mobilizuje tarnowian do pracy na rzecz miasta i środowiska, w którym żyją. To istotne przedsięwzięcie, zwłaszcza że dużo takich inicjatyw w Tarnowie nie ma, a ludzie działający na rzecz innych nie zawsze czują się docenieni. Nagroda kulturalna TEMI ma dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ jest przyznana przez redakcję, w której zaczynałem pracę jako fotoreporter. Cieszę się również dlatego, że wyróżnienie dostałem w Tarnowie – zostałem doceniony nie tylko w Warszawie, lecz również w rodzinnym mieście. Od czasu pracy w TEMI, czyli od prawie 30 lat, sporo się w moim zawodzie zmieniło. Mamy zupełnie inne wymogi i możliwości prezentowania zdjęć. Zacząłem uczestniczyć w konkursach, by pokazać ludziom fotoreportaż, bo obecnie polskie gazety nie publikują tego typu zdjęć. Fotoreportaż można zaprezentować jedynie w konkursie lub na wystawie. Cieszę się, że ostatnio zostały dostrzeżone moje fotoreporterskie zdjęcia wykonane zarówno w Paryżu, jak i Pacanowie.
Warto dodać, że ta nagroda ma wymiar materialny – to 5 tys. zł od wydawcy TEMI.

Upominki dla Czytelników

Zgodnie z tradycją, wśród Czytelników, którzy wzięli udział w plebiscycie, oddali swoje głosy i podali dane personalne rozlosowaliśmy zestawy upominków. W tym roku otrzymują je: Henryk Koniuszy, Tarnów; Łukasz Muciek, Wola Rzędzińska; Maria Wieczorek, Jadowniki; Sebastian Zieliński, Tarnów; Helena Piecuch, Jasionka; Joanna Mokrzycka, Tarnów; Edyta Schenk, Tarnów; Bartłomiej Sowała, Tarnów; Małgorzata Szczech, Łętowice; Bogusław Kawa, Koszyce Wielkie.

Całość imprezy nie mogłaby się odbyć bez profesjonalnej obsługi wraz z cateringiem, które zapewnił Hotel Tarnovia, wspomagany przez oferującą egzotyczne smaki restaurację Jani Sushi Janusza Podlasiewicza i dostarczającą niezapomnianych wrażeń wyspecjalizowaną w alkoholach firmę Al.Capone Sławomira Skowrona. Dziękujemy też za przychylność gospodarzy Tarnowskiego Teatru.

Na naszym kanale TEMI na Youtube można obejrzeć wywiady i rozmowy z laureatami oraz gośćmi Gali.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze