Wizyta oczyma tarnowianina

0
67
Ksiazka-Mieczyslawa-Menzynskiego
REKLAMA

„Ojciec święty w Tarnowie. Niezapomniane przeżycia sprzed 25 lat” to tytuł publikacji wydanej staraniem tarnowskiego oddziału Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Jej autorem jest dr inż. Mieczysław Menżyński, tarnowianin.
Książka łączy rzetelną relację z osobistymi przeżyciami. Publikacja ukazała się pod koniec maja, na kilka dni przed uroczystościami 25‑lecia pobytu Jana Pawła II w Tarnowie i beatyfikacji Karoliny Kózkówny. – Taki był cel prac nad książką, by zdążyć z jej przygotowaniem i wydaniem właśnie na tę okazję. I to się udało. Chciałem przypomnieć i w formie publikacji uczcić też tamte wydarzenia. Są w życiu takie chwile, których się nie zapomina, które głęboko pozostają w w pamięci na całe życie. Wizyta Jana Pawła II w Tarnowie była takim niepowtarzalnym, wyjątkowym wydarzeniem i pisząc tę książkę, chciałem się z mieszkańcami ziemi tarnowskiej podzielić swoimi wspomnieniami – mówi Mieczysław Menżyński.
Autor był w latach 1984‑1990 przewodniczącym ówczesnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Tarnowie i znalazł się w niewielkim gronie osób, które osobiście witały, a później żegnały Jana Pawła II w Tarnowie.
Przygotowanie książki zajęło autorowi blisko dwa lata. Efektem pracy jest pozycja o ciekawej szacie graficznej, cennym elementem są archiwalne zdjęcia, które przekazali m.in. Arturo Mari (osobisty fotograf papieża Jana Pawła II), Jan Pękala i Wojciech Podleśny. Relację i osobiste refleksje uzupełniają nie tylko archiwalne zdjęcia, ale także wycinki prasowe i inne dokumenty, opowiadające o tamtym wydarzeniu.
Jak podkreśla Mieczysław Menżyński, ważne dla niego było pokazanie także strony organizacyjnej, logistycznej całego przedsięwzięcia. Stąd też znajdziemy w publikacji relację Mariana Chudzika,  ówczesnego wicewojewody tarnowskiego, który był wtedy przewodniczącym sztabu wojewódzkiego, odpowiedzialnego za sprawny przebieg papieskiej wizyty w Tarnowie. Opisuje przygotowania do wizyty papieża, wspomina o zrealizowanych w związku z wizytą inwestycjach i remontach. Bardzo szczegółowo opisano pobyt Jana Pawła II w Tarnowie – od momentu przylotu 9 czerwca wieczorem po odlot do Krakowa dzień później.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o