Zapłacić za psa i kota?

0
374
oplaty-kot
REKLAMA

Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Mościce” postanowiła, że od 1 kwietnia lokatorzy posiadający w mieszkaniach zwierzęta zostaną opodatkowani. Data wprowadzenia tego zapisu mogłaby sugerować, że to Prima Aprilis i osiedlowi włodarze postanowili zrobić mieszkańcom żart. Tyle że nikomu do śmiechu nie jest.
– Mieszkańcy spółdzielni będą musieli doliczyć do opłat eksploatacyjnych 5 złotych miesięcznie za każdego czworonoga – potwierdza Marek Błaszkiewicz, kierownik administracyjny spółdzielni. Zebrane pieniądze służyć mają podniesieniu stanu sanitarnego klatek schodowych, piwnic i otoczenia budynków. Jeszcze w tym miesiącu lokatorzy otrzymają deklaracje do wypełnienia. Na tej podstawie władze spółdzielni chcą wyliczyć, ile w ogóle posiadają w swoich zasobach psów i kotów, i czy przy takiej liczbie wprowadzenie opłat ma sens.
Propozycja spółdzielni najbardziej zbulwersowała właścicieli kotów.– Mój kot nie załatwia się poza kuwetą – zapewnia jedna z mieszkanek. – Czasem wychodzę z nim przed blok, ale tylko w celach spacerowych – idziemy rozprostować kości. Nie będę dawała pięciu złotych za to, że kot sobie pooddycha świeżym powietrzem i poobserwuje wróble.
– Ja po swoim psie sprzątam – włącza się do rozmowy kolejny lokator. – Niech płacą ci, którym nie chce się schylać. W spółdzielni tłumaczą, że nowy zapis jest cały czas dyskutowany, a jego ostateczne wprowadzenie nie zostało jeszcze przesądzone.
W Tarnowie jedyną grupą, która od kilku już lat ponosi koszty związane z posiadaniem psów, są mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaskółka”. Obecnie każdy właściciel płaci miesięcznie od jednego czworonoga 6,90 zł. Pieniądze przeznaczane są na opłacenie osób sprzątających na terenie spółdzielni psie odchody. Osiedlowe koty nigdy nie były tutaj opodatkowane.
W Tarnowie radni zdecydowali, by nie pobierać opłat za posiadanie psa. Ściągalność podatku była tak niewielka, że koszty poboru przekraczały uzyskiwane z tego tytułu wpływy.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments