„Żarty się skończyły. To jest wojna!” [ZDJĘCIA]

0
260
Tarnowianki dołączyły do ogólnopolskich protestów po wyroku w sprawie aborcji
REKLAMA

Od kilku dni na ulice Tarnowa, punktualnie o godz. 19. wychodzą mieszkańcy miasta, którzy są zbulwersowani decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji ze względu na wady płodu. Tarnowianie protestują przeciwko zakazom przerywania ciąży, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu dla nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Protesty z dnia na dzień są coraz liczniejsze, w ubiegły poniedziałek uczestniczyło w nich przeszło 500 osób.

22 października Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że zapis ustawy o planowaniu rodziny zezwalający na dokonywanie aborcji ze względu na trwałe i ciężkie uszkodzenie płodu, czyli tzw. przesłankę eugeniczną, jest niezgodny z Konstytucją RP. Wyrok został podjęty większością trzynastu głosów, przy dwóch zdaniach odrębnych. Z wyrokiem nie zgodzili się i złożyli zdania odrębne: prof. Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski. Od tego dnia w różnych regionach kraju odbywają się protesty, przede wszystkim kobiet, które nie zgadzają się na taki zapis w prawie.
Strajk w Obronie Praw Kobiet każdego dnia o godz. 19 odbywa się również w Tarnowie. Jego uczestnicy spotykają się pod siedzibą biura Zarządu Okręgowego PiS przy ulicy Rybnej 5, skąd ruszają ulicami miasta. Z racji zakazu publicznych zgromadzeń w związku z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa, w Tarnowie oficjalnie organizowane są… spacery ulicami miasta.

REKLAMA

– W naszym odczuciu orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego odbiera nam prawo do decydowania o przerwaniu ciąży, czyli do bezpiecznej aborcji. Nie możemy na to pozwolić! Na protesty uczęszczam ze swoimi koleżankami i z siostrą. Jesteśmy młode. Całe życie przed nami. Chcemy walczyć o swoją wolność i prawo wyboru. Ustawa wiąże się jedynie z zakazem. Pojedyncze manifestacje w poszczególnych miastach przeradzają się w ogólnopolski protest. Chcemy być jego częścią – mówi nam jedna z uczestniczek manifestacji w naszym mieście.
– Stworzyli dla nas piekło! Walczymy o zmianę tego zapisu! Każda kobieta powinna decydować sama za siebie, bo doskonale wie, co dla niej jest najlepsze! W kolejnych dniach zamierzamy dalej protestować. W środę rozpocznie się strajk generalny i mamy zamiar odmówić wykonywania pracy. Chcemy, by nasz głos był słyszalny – dodaje inna z protestujących kobiet.
Protestujący przemieszczają się ulicami Tarnowa z maseczkami na ustach i nosie. W trakcie manifestacji w rękach uczestników nie brakuje zniczy, czarnych parasoli, wieszaków, a także transparentów z takimi hasłami jak: „Zakaz aborcji zabija!”, „My body, my choice”, „To jest wojna!”, czy „Wyrok na kobiety”. Wznoszą też wulgarne okrzyki: „Je*ać PiS”, „Wyp***dalać!”, „Zawsze i wszędzie Kaczyński je*any będzie”.

tarnow-protest_01

Zdjęcie 1 z 9

Transmisje na żywo z protestów można oglądać na naszym profilu na facebooku fb/TEMIpl. Poniedziałkowa wideorelacja w chwili oddawania materiału do druku dotarła do ponad 100 tys. odbiorców.

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o