Zbiórka pieniędzy w cieniu koronawirusa

0
90
W ubiegłym roku zebrano do puszek ponad 40 tys. zł, za co udało się odnowić siedem zabytkowych nagrobków
W ubiegłym roku zebrano do puszek ponad 40 tys. zł, za co udało się odnowić siedem zabytkowych nagrobków
REKLAMA

Tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza w Tarnowie została w istotny sposób ograniczona. A jeśli władze zdecydują się zamknąć cmentarze w dzień Wszystkich Świętych, to publiczna zbiórka pieniędzy stanąć może pod znakiem zapytania. Wszystkiemu winna jest epidemia i związane z nią rygory sanitarne.

Ryszard Żądło, wiceprezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem, nie dopuszcza w każdym razie myśli, że zbiórka mogłaby zostać odwołana.
KOnSC kontynuuje działalność Społecznego Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem działającego w latach 1972‒1991. Założycielem i prezesem SKOnSC był znany w Tarnowie społecznik Jan Preiss. Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem swą działalność zainaugurował pierwszą kwestą już 1 listopada 1993. Przez pięć lat funkcjonował jako samodzielny komitet, później zmienił statut i przekształcił się w stowarzyszenie użyteczności publicznej. W lipcu 2018 nowym prezesem komitetu wybrano Ewę Filipów.
Tegoroczna kwesta planowana jest 31 października oraz 1 i 2 listopada. Po raz pierwszy nie weźmie w niej udziału Antoni Sypek, inicjator i prezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w latach 1993‒2018. Zmarł w lutym tego roku.

REKLAMA

– Będziemy kwestować już po raz dwudziesty siódmy, choć w wyjątkowo niesprzyjających okolicznościach. Rezygnacji z kwestowania nie bierzemy w każdym razie pod uwagę. To coroczna tradycja jednocząca ludzi w trosce o zabytkowy cmentarz tarnowski i nie tylko. Nie wyobrażam sobie, aby kwesta mogła zostać odwołana… – mówił w minionym tygodniu Ryszard Żądło, wiceprezes KOnSC. – W ubiegłym roku zebraliśmy do puszek rekordową kwotę ponad 40 tysięcy złotych, za co udało się odnowić siedem zabytkowych nagrobków. Mam nadzieję, że i w tym roku zbierzemy pokaźną sumę pieniędzy na ratowanie Starego Cmentarza. Tym razem nie będzie jednak chodzenia po cmentarzu z puszką w ręce i zachęcania do datków. Oznakowane puszki postawimy na stolikach przed wejściem na cmentarz. Dyżurować przy nich będą nasi wolontariusze (oczywiście z zachowaniem sanitarnych rygorów) i rozdawać ulotki informujące między innymi o efektach poprzedniej zbiórki. Dodatkowo, można wesprzeć komitet wpłacając pieniądze na konto bankowe, jego numer znajduje się na naszej stronie internetowej.

Wolontariusze przez trzy dni będą kwestować przed wejściem na Stary Cmentarz, a na pozostałych nekropoliach komunalnych tylko 1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych. Kwestujący to przede wszystkim osoby starsze, które mogą bardziej niż inni obawiać się zakażenia koronawirusem, także podczas publicznej zbiórki pieniędzy. Wiceprezes KOnSC uspokaja, że wszyscy wolontariusze zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i sanitarnego reżimu, ale wiedzą jak się zachować i w większości gotowi są dyżurować podczas kwesty.
– To godna i odpowiedzialna postawa… – komentują krótko w KOnSC.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o