Znakowane śmieci zamiast zbiorowej odpowiedzialności?

1
343
Na tropie śmieciowych kłamstw
REKLAMA

Dużym problem na osiedlach mieszkaniowych jest segregacja odpadów, a w zasadzie jej brak. Przeprowadzona dwa lata temu inspekcja w Tarnowie wykazała, że na 80 skontrolowanych bloków tylko w dwóch przypadkach segregacja śmieci odbywała się w miarę prawidłowo. Podobny problem występuje w innych miastach, dlatego Ministerstwo Klimatu chce, by nasze śmieci były znakowane. Czy to się uda?

Stawki wywozu śmieci od kilku lat rosną lawino, a jednym z powodów jest niewystarczająca ich segregacja. W Tarnowie i innych miastach mieszkańcy bloków, gdzie ten problem jest największy, zostali już ostrzeżeni, że jeśli nie będą przestrzegać zasad prawidłowej segregacji, wszyscy za transport odpadów zapłacą znacznie więcej. Na szczęście nikt do tej pory nie wprowadził zasady odpowiedzialności zbiorowej i na razie wszystko zostaje po staremu.

REKLAMA

Ale Ministerstwo Klimatu przedstawiło projekt uwzględniający możliwość identyfikowania przez władze lokalne osób, które wrzucają do pojemników czy kubłów worki z odpadami bez przeprowadzonego wcześniej sortowania. Mowa jest o konieczności używania odpowiednio oznakowanych worków przypisanych do konkretnego lokalu mieszkalnego.

Czy zamysł ten ma szansę na urzeczywistnienie, czy okaże się skuteczny? Co sądzą o pomyśle mieszkańcy i zarządcy budynków w Tarnowie? O tym napiszemy w najbliższym wydaniu TEMI.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
1 Komentarz
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Inline Feedbacks
View all comments