Znamy wyniki plebiscytu „MAŁOPOLSKA. Widać zmiany”!

0
92
tarnow-tarnowski wreczenie
REKLAMA

Od 10 lat w województwie małopolskim można podziwiać projekty dynamicznie realizowane dzięki Funduszom Europejskim. W tym kontekście nie bez znaczenia zdaje się być hasło „Małopolska. Widać zmiany!”. To także nazwa plebiscytu na najlepsze inicjatywy lokalne realizowane z Funduszy Europejskich w Małopolsce, w którym zaprezentowano 228 projektów z 21 powiatów.

REKLAMA

Właśnie zakończyło się głosowanie i znani są już laureaci konkursu. Mieszkańcy powiatu i miasta mieli nie lada orzech do zgryzienia. Wybór nie był łatwy, bowiem przy takich projektach jak biblioteka w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Tarnowie, odnowa centrum Pleśnej czy Skrzyszowska Szkoła Małych i Dużych Anglistów, trzeba się mocno zastanowić, który zasługuje na najwyższy stopień podium. Zwycięskie projekty nagrodzono w dwóch kategoriach: „Przestrzeń do życia” i „Człowiek-potencjał”. W Tarnowie najwięcej głosów zdobyli:

  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie za projekt „Rozbudowa Kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie dla potrzeb tworzenia Akademii Tarnowskiej” – laureat w kategorii „Przestrzeń do życia”.

  • Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „KOŁO” w Tarnowie za projekt „Otwórz się na świat, a świat otworzy się na Ciebie – integracja społeczna i zawodowa osób z upośledzeniem umysłowym” – laureat w kategorii „Człowiek-potencjał”.

W powiecie tarnowskim najwięcej głosów otrzymali:

  • Energia Wierzchosławice sp. z o.o. za projekt „Farma fotowoltaniczna w Wierzchosławicach” – laureat w kategorii „Przestrzeń do życia”

  • Gmina Tarnów za projekt „Hala widowiskowo-sportowa w Koszycach Wielkich” – laureat w kategorii „Człowiek-potencjał”

Statuetki, autorstwa krakowskiego artysty rzeźbiarza Kazimierza Adamskiego, wręczono 4 listopada br. w Centrum Kultury Mościce w Tarnowie. Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości wręczenia pamiątkowych statuetek.

{gallery slider=boxplus.carousel}tarnow_tarnowski{/gallery}


Przypomnijmy krótko zwycięskie projekty:

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, projekt „Rozbudowa Kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie dla potrzeb tworzenia Akademii Tarnowskiej”

Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich poprawił się dostęp do bazy edukacyjnej na terenie Tarnowa. Prace objęły budowę kompleksu budynków Instytutu Ochrony Zdrowia. Obiekt zyskał hale sportową, pływalnie oraz budynek dydaktyczny ze specjalistycznymi salami dla kierunków pielęgniarstwo, fizjoterapia i wychowanie fizyczne. Inwestycja w infrastrukturę dydaktyczną i badawczą została zrealizowana dla potrzeb stworzenia Akademii Tarnowskiej i przyczynia się do podniesienia jakości i efektów kształcenia zawodowego wśród Małopolan. Całkowity koszt projektu to prawie 46 mln zł, dofinansowanie wyniosło niespełna 37 mln zł.

Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „KOŁO” w Tarnowie, projekt „Otwórz się na świat, a świat otworzy się na Ciebie – integracja społeczna i zawodowa osób z upośledzeniem umysłowym”

Uczestnikami projektu było 20 osób z upośledzeniem umysłowym z terenu Miasta Tarnowa i powiatu tarnowskiego. W ramach realizowanego projektu uczestnicy skorzystali ze wsparcia służącego poprawie ich funkcjonowania na rynku pracy. Z uwagi na specyfikę grupy docelowej zastosowano następujące formy wsparcia: poradnictwo psychologiczne wraz z opracowaniem opinii psychologicznej dla każdego uczestnika, prowadzono doradztwo zawodowe i opracowywano profil zawodowy. Z uczestnikami pracował również logopeda. Ponadto dzięki uczestnictwu w projekcie, każda osoba brała udział w warsztatach wyróżniających się metodą pracy opartą na modelu self- adwokat (czyli bezpośrednim występowaniu we własnym imieniu przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną) stając się rzecznikami własnych spraw, co znacznie poprawiało ich funkcjonowanie w społeczeństwie i wpływało na aktywizację zawodową tych osób.

Energia Wierzchosławice sp. z o.o., projekt „Farma fotowoltaniczna w Wierzchosławicach”

Dzięki Funduszom Europejskim w Wierzchosławicach wybudowano pierwszą w Polsce farmę fotowoltaiczną. System, który powstał na farmie, do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystuje energię z aż 4,5 tys. paneli słonecznych. Produkowana energia jest następnie sprzedawana do krajowej sieci energetycznej. Farma została zlokalizowana na obszarze Natura 2000, której tereny z uwagi na obszary chronione, zostały znacznie ograniczone dla zabudowy. Całkowita wartość projektu to ponad 10,6 mln zł, dofinansowanie wyniosło natomiast 4,3 mln zł.

Gmina Tarnów, projekt „Hala widowiskowo-sportowa w Koszycach Wielkich”

W Koszycach Wielkich, dzięki dotacji unijnej w wysokości 1,7 mln zł, wybudowana została sala sportowa z zapleczem i z przewiązką łączącą ją z budynkiem szkoły. Obiekt został zaprojektowany według tradycyjnej technologii, jako parterowy budynek z antresolą. Arena sportowa mieszcząca się w hali umożliwia prowadzenie zawodów z piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki oraz gimnastyki. Obiekt posiada także ułatwienia dla osób niepełnosprawnych i jest dostępny dla wszystkich mieszkańców. Całkowity koszt projektu to 3,2 mln zł.

 Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

stopka

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments