Co zostało po ukraińskim rządzie w Tarnowie?

0
co zostało2
Fot. archiwum prywatne
REKLAMA

Wystawa „Rząd na emigracji, kancelaria poza krajem. Materiały związane z działalnością rządu Ukraińskiej Republiki Ludowej w Tarnowie w latach 1917–1922 ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie” autorstwa Iwony Fischer zagości jutro (23 kwietnia) w Tarnowie, w Galerii Sztuki Dawnej tarnowskiego Ratusza. Jej organizatorami są: krakowskie Archiwum Narodowe i Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Obejrzeć na niej można m. in. pojedyncze dokumenty rządowe, fotografie żołnierzy, kartki pocztowe, a nawet guziki od mundurów. Uwagę zwraca kolekcja stempli i pieczęci ukraińskich instytucji, ale najcenniejszy jest zbiór banknotów wyemitowanych przez rządy Ukraińskiej Republiki Ludowej w latach 1917-1922. Interesują się nimi ukraińscy numizmatycy, szacujący wysoko ich historyczną wartość. Oryginalnie zapakowane, opatrzone banderolami paczki nowych banknotów (tych z lat 1918-1919 i późniejszych) dotrwały do dzisiaj w dobrym stanie. Dzięki nim można wyobrazić sobie działalność centralnego banku Ukrainy na emigracji, sprzed ponad stu lat.

REKLAMA (3)

Otwarcie tarnowskiej ekspozycji (o godzinie 13.) poprzedzać będzie wykład prof. Jana Bruskiego „Centrum Państwowe Ukraińskiej Republiki Ludowej na wychodźstwie” i prezentacja publikacji „Rząd na emigracji, kancelaria poza krajem…”, której autorką jest Iwona Fischer z Archiwum Narodowego w Krakowie. Wystawa ukrainików powinna zainteresować mieszkańców Tarnowa, określanego w międzywojniu mianem „pierwszej stolicy” emigracyjnego rządu ukraińskiego. Można oglądać ją w ratuszowej sali do końca czerwca br., potem zostanie przeniesiona do Nowego Sącza.

REKLAMA (2)
Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze