Burza podczas jazdy

0
Burza podczas jazdy
Burza podczas jazdy
REKLAMA

Późna wiosna i lato to okres niespodziewanych i gwałtownych burz, podczas których możemy spotkać się nie tylko z ulewnymi opadami deszczu, ale także porywistym wiatrem i uderzeniami piorunów.
Pierwszym, z czym możemy mieć do czynienia to ulewny deszcz, powodujący powstawanie głębokich kałuż. Już początkowe krople powinny wzmocnić naszą czujność i zachęcić do zdjęcia nogi z gazu, gdyż nie tylko pogarszają się warunki jazdy, ale także koncentracja kierowców. Jeżeli deszcz pozwala nam na dalszą jazdę, należy także zwrócić uwagę na powstałe kałuże, zwłaszcza jeżeli nie znamy ich głębokości. Wjeżdżając, trzeba mocno zwolnić, by nie wbić fontann wody, które mogą zalać silnik, ale także pojazdy i osoby znajdujące się w pobliżu. Niektórzy próbują zalaną drogę przejechać rozpędem, ale to właśnie taki sposób najczęściej prowadzi do uszkodzenia samochodu. Ponadto, jeżeli nie wiemy, co znajduje się pod wodą, mała prędkość pozwoli nam uniknąć ewentualnego uszkodzenia zawieszenia. Jeżeli droga została zalana wodą bardzo mocno i nie wiemy, jak jest głęboko, zdecydowanie najlepiej jest zawrócić i poszukać innej drogi, niż ryzykować unieruchomienie i zalanie pojazdu.
Jeśli droga została zalana wodą z pobliskiej rzeki lub zbiornika wodnego, zdecydowanie najlepiej jest zawrócić i poszukać innej możliwości przejazdu.
Warto także zwolnić, nawet jeżeli na drodze nie ma kałuż, gdyż mokra nawierzchnia ma mniejszą przyczepność, zwłaszcza gdy woda połączy się z brudem na jezdni. Może też przy większych prędkościach dojść do zjawiska aquaplaningu i kierowca straci kontrolę nad samochodem. Warto też pamiętać o zwiększeniu odległości od poprzedzających pojazdów. Czasem jednak opady deszczu są tak intensywne, że warto zjechać samochodem w najbliższe możliwe miejsce do jego bezpiecznego zaparkowania i przeczekać nawałnicę.
Podobnie jest z wiatrem, którego podmuchy podczas burzy mogą mieć dużą siłę. Trzeba wzmóc uwagę i dostosować prędkość do warunków atmosferycznych oraz zwiększyć dystans od poprzedzającego pojazdu, gdyż porywy wiatru mogą także spychać auto z toru jazdy. Gwałtowne uderzenia wiatru mogą mieć miejsce na mostach i nieosłoniętych odcinkach drogi. Silny wiatr ma niszczącą siłę, dlatego lepiej unikać zatrzymywania się oraz jazdy w pobliżu drzew, gdyż spadające gałęzie i konary mogą uszkodzić samochód lub wręcz zatarasować drogę. Dlatego w czasie burzy bezpieczniej jest podróżować drogami szybkiego ruchu niż lokalną, przy której znajdują się często drzewa.
Kolejnym niebezpieczeństwem są uderzenia pioruna. Samochód, mimo że  wykonany w całości z metalu, jest dość bezpiecznym miejscem na przeczekanie burzy, jednakże nie należy parkować na odsłoniętych przestrzeniach. Warto też nie dotykać podczas burzy żadnych metalowych przyrządów i ręce położyć na kolanach, a nogi zdjąć z pedałów.
Burza to nic strasznego, należy jednak prowadząc samochód wzmóc uwagę, zachować większą ostrożność, a przede wszystkim ograniczyć prędkość, unikać niebezpiecznych manewrów i utrzymywać zwiększony dystans od poprzedzających pojazdów.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze