Co zyska Tarnów na spalarni i czy jest ona bezpieczna dla środowiska

5
MPEC Elektrociepłownia
EC Piaskówka
REKLAMA

Zgodnie z polską tradycją jesteśmy podzieleni na dwa obozy. Obóz pierwszy jest za powstaniem spalarni, a obóz drugi jest przeciw. Przeciwnicy najczęściej podnoszą argumenty dotyczące zanieczyszczenia środowiska. Co na to eksperci?

Co zyska Tarnów dzięki budowie spalarni odpadów? 

Co zyska Tarnów dzięki budowie spalarni odpadów?  – Jacek Szymczak, Prezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie

Budowa spalarni odpadów umożliwi miastu niezależność od paliw kopalnych
i zewnętrznych systemów energetycznych, jednocześnie domykając w obieg zamknięty gminny system gospodarki odpadami. To innowacyjny w skali kraju projekt i wzorcowe rozwiązanie dla innych samorządów. Produkcja energii prowadzona będzie w układzie kogeneracji (jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła systemowego), a wyprodukowane ciepło zostanie w całości zagospodarowane w miejskiej sieci ciepłowniczej, także w okresie letnim. Tarnowski system ciepłowniczy stanie się efektywny. To z kolei umożliwi spółce pozyskiwanie preferencyjnych źródeł finansowania na rozbudowę i dalszą transformację. Dzięki lokalnie wytwarzanej energii i domknięciu systemu gospodarki odpadowej Tarnów ma szansę na stabilizację opłat ponoszonych przez mieszkańców za ciepło systemowe i zagospodarowanie odpadów”.

Czy spalarnia ma wpływ na otoczenie

Jaki wpływ na otoczenie będzie miała budowa instalacji na terenie EC Piaskówka?  – Tomasz Kumon, INTER-BIS Biuro Inżynierii Środowiska Sp. z o.o., współautor „Raportu oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia inwestycyjnego polegającego na budowie instalacji kogeneracji do produkcji energii z przetworzonych odpadów komunalnych z wykorzystaniem ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie”

REKLAMA (2)

„Budowa instalacji do termicznego przekształcania pre-RDF w Tarnowie, tzw. spalarni odpadów, zaplanowana jest w oparciu o najlepsze dostępne techniki (BAT). Instalację charakteryzuje niski poziom emisji zanieczyszczeń do powietrza i oddziaływania na otoczenie. Gwarantują to restrykcyjne wymagania Unii Europejskiej i polskich przepisów. Odpady bezpośrednio z samochodów będą umieszczane w szczelnym bunkrze, w którym panuje podciśnienie – to uniemożliwia wydostawanie się zapachów na zewnątrz. Technologie te stosowane są we wszystkich nowoczesnych instalacjach termicznej utylizacji odpadów na świecie. Budowa tarnowskiej spalarni planowana jest na terenie istniejącej Elektrociepłowni Piaskówka. Dzięki zastosowanym nowoczesnym technologiom oczyszczania spalin poprawi się jakość powietrza zarówno w rejonie EC Piaskówka, jak i całego miasta. Ograniczenie spalania węgla w EC Piaskówka, przełoży się na redukcję m.in. emisji pyłów, SO2, NOx do atmosfery”.

spalarnia w tarnowie
Projekt ekologicznej spalarni odpadów, która powstaje w Krakowie

Idea powstania Tarnowskiego Klastra Energii

Jaka była idea powstania Tarnowskiego Klastra Energii, którego głównym elementem jest budowa w Tarnowie instalacji termicznego przekształcania odpadów pre-RDF?  –  Andrzej Rajkiewicz, Wiceprezes Zarządu Fundacji Poszanowania Energii

„W 2016 roku rozpoczęły się w Tarnowie prace koncepcyjne nad stworzeniem nowoczesnego rozwiązania w gospodarce komunalnej polegającego na zamknięciu obiegu części odpadów komunalnych, tych które nie nadają się do recyklingu, w łańcuchu wytwarzania i wykorzystania energii na terenie miasta. Inwestycja ta była przedmiotem studium wykonalności opracowanego przez Fundację Poszanowania Energii z udziałem ekspertów norweskich i polskich, które potwierdziło zasadność rynkową tego rozwiązania. Jest ono powszechnie stosowane w krajach skandynawskich i w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Skutkiem działań koordynacyjnych stało się utworzenie 28.09.2017 r. Tarnowskiego Klastra Energii, którego celem stało się wdrożenie tego projektu inwestycyjnego ważnego z punktu widzenia realizacji celów strategicznego rozwoju miasta i służącego społeczeństwu regionu”.

REKLAMA (3)

Spalarnie odpadów pre-RDF są bezpieczne dla środowiska i ludzi

Czy spalarnie odpadów pre-RDF są bezpieczne dla środowiska i ludzi, i czy są wymagania dotyczące ich lokalizacji – czy mogą być budowane w pobliżu zabudowań mieszkalnych? – prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, Politechnika Łódzka,
ekspert w dziedzinie termicznego przekształcania odpadów

„Spalarnie odpadów, czy to frakcji resztkowej po selektywnej zbiórce odpadów czy frakcji palnej wydzielonej z odpadów komunalnych (tzw. pre-RDF), podlegają takim samym rygorystycznym regulacjom we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W szczególności regulacje te wymagają bardzo dokładnego oczyszczania spalin pochodzących z procesu. Są one znacznie ostrzejsze niż wymagania dla czystości spalin ze spalania węgla, biomasy czy oleju opałowego i porównywalne z wymaganiami dla spalin pochodzących ze spalania gazu ziemnego. Ponieważ nowoczesne spalarnie posiadają najczęściej tzw. suchy system oczyszczania spalin, w instalacjach tych nie powstają szkodliwe ścieki, a odpady wtórne z procesu – żużle i popioły paleniskowe, mogą być wykorzystywane gospodarczo. Jedynie produkty oczyszczania spalin, a jest ich tylko 4% masy spalanych odpadów, stanowią odpad, który musi być składowany na specjalnych składowiskach (takich kilka w Polsce istnieje). Można więc uznać, że oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów jest znacznie mniejsze niż znanych i funkcjonujących od lat ciepłowni węglowych. Ze względu na kominy o wysokości przewyższającej 40 m nie oddziałują one praktycznie na stan zanieczyszczenia w mieście – tu podstawowy wpływ ma spalanie węgla w paleniskach domowych i ruch samochodowy. Instalacje spalarni odpadów są bezpieczne dla środowiska i są lokowane również w centrach miast np. w Wiedniu, Paryżu, Kopenhadze czy Monte Carlo”.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
5 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze