Przegrana bitwa o „gazy”?

0
KSG
REKLAMA

Pod koniec ubiegłego tygodnia zarząd PGNiG SA, po przeprowadzeniu konkursu wewnętrznego, zatwierdził skład zarządu nowej spółki SPV4, której zadaniem będzie konsolidacja sześciu spółek dystrybucyjnych – Pomorskiej, Wielkopolskiej, Dolnośląskiej, Górnośląskiej, Mazowieckiej i Karpackiej.
Od 1 marca funkcję prezesa SPV4 obejmie Adam Kielak, dotychczasowy prezes Pomorskiej Spółki Gazownictwa, a wiceprezesem ds. strategii i rozwoju będzie Andrzej Pęcherek, dotychczasowy prezes KSG w Tarnowie.
– Wybór zarządu spółki SPV4 jest związany z rozpoczętym procesem restrukturyzacji sześciu spółek z terenu kraju. Docelowo powstanie jedna spółka dystrybucyjna z siedzibą w Warszawie, natomiast wspomniane spółki zostaną przekształcone w oddziały regionalne – informuje Joanna Zakrzewska, rzeczniczka prasowa PGNiG SA.
Jak wyjaśnia rzeczniczka, celem konsolidacji jest dostosowanie spółki do nowych warunków na liberalizującym się rynku gazu i pojawiającej się konkurencji.
– Planowane jest też ujednolicenie procedur i systemów informatycznych, co przełoży się na sprawniejsze funkcjonowanie i efektywniejszą obsługę klientów – twierdzi Joanna Zakrzewska.
Krytycy przemian są zdania, że nie doprowadzą one do zakładanych przez PGNiG SA oszczędności.
Powyższe fakty wskazują na to, że starania Tarnowa – władz samorządowych, związkowców z KSG i miejscowych parlamentarzystów – o zatrzymanie Karpackiej Spółki Gazownictwa w mieście nie przyniosą rezultatów. Jak informowaliśmy, prezydent Tarnowa skierował w tej sprawie list otwarty do ministra skarbu, a także wezwał inne miasta – siedziby dotychczasowych spółek – o wsparcie jego zabiegów.
Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie, utworzona w 2003 roku, swoim zasięgiem obejmuje cztery województwa w południowo‑wschodniej Polsce. Zatrudnia ponad 3 tys. osób.
Na razie nie wiadomo, jaki wpływ na zatrudnienie będzie miało utworzenie nowej struktury z jednym, centralnym zarządem w stolicy. Wiadomo tylko, że nie przewiduje się zwolnień grupowych.
– Pracownicy będą wykonywać swoje obowiązki w dotychczasowych miejscach pracy – zapowiada Joanna Zakrzewska.
W KSG dla pionu ekonomicznego wcześniej wprowadzono program dobrowolnych odejść, liczba pracowników zmniejsza się też z przyczyn naturalnych (głównie emerytury). W ubiegłym roku załoga spółki w Tarnowie zmniejszyła się o 3 proc.
Według zapowiedzi PGNIG SA, proces konsolidacji zostanie zakończony we wrześniu tego roku. Każdy etap działań ma być konsultowany ze stroną społeczną.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze