Emanacje na zamku i w pałacu

0
Emanacje na zamku i w pałacu
REKLAMA

Trwający w Małopolsce III Międzynarodowy Festiwal Muzyki „Emanacje” to nie tylko seria koncertów, to także propozycja muzyczno‑architektonicznych podróży do miejsc niezwykłych i wartych odwiedzenia. Dlatego w najbliższy weekend znakomici artyści zagoszczą na Zamku w Nowym Wiśniczu oraz w Pałacu Goetzów w Brzesku.

8 sierpnia o godz. 19 na Zamku w Nowym Wiśniczu zagra Lutosławski Youth Orchestra w ramach Międzynarodowych Warsztatów Orkiestrowych, projektu, na który w 2015 r. składają się letnia akademia umiejętności z udziałem instrumentalistów Philharmonii Orchestry z Londynu oraz trasa koncertowa po Polsce. Zespół powołany został z okazji 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego przez Jeunesses Musicales, największą międzynarodową organizację zajmującą się edukacją i promocją młodych muzyków. Tworzą go utalentowani uczniowie szkół muzycznych w wieku od 14 do 18 lat, zdobywając pod okiem mistrzów profesjonalne umiejętności, a także ucząc się odpowiedzialności, kreatywności i pracy w grupie.

Podczas wiśnickiego koncertu młodą orkiestrę wesprą goście specjalni: Adrián Varela – skrzypce, Jan Regulski – skrzypce, Wojciech Walczak – altówka, Eric Villeminey – wiolonczela, Luke Whitehead – fagot, Carsten Williams – waltornia. Wykonawcy wspólnie zagrają „Lato” Antonio Vivaldiego, „Petite Symphonie” Charlesa Gounoda i „Divertimento D‑dur” Wolfganga Amadeusa Mozarta.

REKLAMA (3)

Natomiast 9 sierpnia, także o godz. 19, rozpocznie się koncert w Pałacu Goetzów w Brzesku, podczas którego przed publicznością zaprezentują się sopranistka Bogumiła Dziel‑Wawrowska, skrzypek Janusz Wawrowski oraz pianista Piotr Kopczyński.
Bogumiła Dziel‑Wawrowska zadebiutowała na scenie jako studentka Akademii Muzycznej w Warszawie, wcielając się w rolę Hrabiny w „weselu Figara”. Dotychczas zawodowo związana była z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, a od 2009 r. współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, regularnie występuje w spektaklach operowych i galach koncertowych w kraju i za granicą.
Towarzyszący jej Janusz Wawrowski jest absolwentem, a obecnie już wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im F. Chopina w Warszawie. Koncertował w Filharmonii Berlińskiej, Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, Victoria and Albert Museum w Londynie, Tel Aviv Music Center i in. Był dwukrotnie nominowany do Fryderyka za album „Aurora” z utworami Szymanowskiego, Lutosławskiego, Ravela i Ysaye’a oraz za nagranie 24 Kaprysów Niccola Paganiniego – zasłynął jako wykonawca całego cyklu podczas jednego koncertu. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, nagrywał muzykę filmową z Janem A. P. Kaczmarkiem.

REKLAMA (2)

Pianista Piotr Kopczyński to z kolei ulubiony partner estradowy najlepszych młodych solistów w Polsce. Jest laureatem ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza. Od 2012 roku jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, macierzystej uczelni, którą ukończył w 2008 roku w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego oraz w klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej.
W programie brzeskiego koncertu znajdą się: „Cadenza” K. Pendereckiego, „Kaprys polski” G. Bacewicz, Sonata op. 27 E. Ysaye’a, a także „Prelude” (wybór) H. Opieńskiego, „Cztery pieśni na głos i fortepian” W. Maliszewskiego oraz pieśni J. Nowakowskiego („Łza tęsknoty”, „Boleść serca”) i S. Moniuszki („Aniołek”).

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze