Bez czego nasze serce nie może dobrze funkcjonować?

0
magnez i potas
Szczególne bogate w magnez są zielone liście, orzechy i nasiona. Bardzo dobrym źródłem potasu są np. suszone owoce
REKLAMA

Badania wskazują na nierozerwalny związek pomiędzy poziomem magnezu a poprawą ciśnienia tętniczego. Osoby, które jedzą dużo tego cennego minerału, są nawet o 50% mniej narażone na ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia! Magnez jest odpowiedzialny za prawidłowe napięcie nerwowo‑mięśniowe, a jego zadaniem jest zapobieganie nierównej i przyspieszonej akcji serca. To właśnie dzięki niemu serce bije w jednostajnym rytmie, miarowo i spokojnie. Odpowiedni poziom magnezu w organizmie zabezpiecza również przed nadciśnieniem, a brak tego pierwiastka wywołuje nieprawidłowe skurcze tętnic. Dodatkowo magnez odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi oraz obniża stężenie złych tłuszczów, zmniejszając tym samym ryzyko występowania udarów mózgu, zawałów serca czy miażdżycy. To jednak, z czego magnez jest szczególnie znany, to jego związek ze stresem – to właśnie magnez przeciwdziała szkodliwemu wpływowi stresu na organizm, a jego braki szybko odczuwamy np. w postaci bólu w klatce piersiowej.
Równie dobroczynny wpływ na układ krążenia ma potas – siła napędowa komórek mięśniowych – a zatem i serca. Dba o jego właściwe ukrwienie, zapewnia sprawny przepływ krwi przez naczynia wieńcowe i utrzymuje właściwe ciśnienie krwi, co minimalizuje ryzyko zawału czy rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Oprócz bezpośredniego wpływu na pracę serca potas działa ochronnie na cały układ sercowo‑naczyniowy. Zwiększa wydalanie sodu przez nerki, tym samym regulując poziom wody w organizmie i chroniąc przed nadciśnieniem tętniczym. Potas nie jest lekarstwem na dolegliwości układu krążenia, ale jego odpowiedni poziom jest konieczny dla prawidłowego działania serca.
Niedobory potasu i magnezu sprawiają, że jesteśmy nerwowi, bardzo szybko się męczymy, a także odczuwamy nieregularny rytm bicia serca (zaburzenia rytmu, kołatanie). Nieprawidłowa podaż tych pierwiastków powodować może także skurcze mięśni, drgania powiek czy puchnięcie nóg i rąk. W stanach zaawansowanych niedoborów tych pierwiastków może rozwinąć się także depresja.
Narażone na niedobory potasu i magnezu w organizmie są przede wszystkim osoby żyjące w ciągłym stresie oraz te, których codzienna dieta bogata jest w sól, gazowane napoje, kawę, alkohol, słodycze oraz produkty przetworzone, które hamują ich wchłanianie. Przykładowo, wypicie małej puszki napoju gazowanego przez dziecko skutecznie blokuje przyswajanie magnezu przez 24 godziny! Na niedobory magnezu cierpią także osoby w trakcie restrykcyjnego odchudzania oraz ci, którzy mają problemy z jego przyswajalnością. Tak jak i w przypadku innych pierwiastków, witamin czy mikroelementów, wszystko, co potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, możemy znaleźć w pożywieniu – szczególnie w owocach i warzywach.
– To, że powinniśmy w jak największym wymiarze korzystać z dobrodziejstw natury, nie jest żadną tajemnicą – wyjaśnia Katarzyna Barwińska z firmy Rabenhorst. – Latem dostępność naturalnych produktów jest wysoka, dlatego do woli cieszymy się świeżymi owocami i warzywami. Gdy okres jesienno‑zimowy pozbawia nas tego dobrodziejstwa, dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do diety żywności, która wzbogacana jest stosownymi pierwiastkami czy witaminami. Mogą być to na przykład specjalnie komponowane soki owocowe, tworzone z myślą o dostarczeniu odpowiednich wartości w skuteczny i smaczny sposób.
Natura zadbała, abyśmy nie cierpieli na niedobory potrzebnych witamin, pierwiastków i wartości odżywczych. Szczególnie bogate w magnez są zielone liście, orzechy i nasiona. Bardzo dobrym źródłem potasu są np. suszone owoce. Ważne jest przy tym, aby nasze złe nawyki nie niweczyły sukcesu tkwiącego w codziennej, zbilansowanej diecie. Nawet kilogramy szpinaku czy suszonej moreli nie pomogą, jeśli w ślad za świadomym sięganiem po zdrowe produkty nie pójdzie kompleksowa zmiana złych nawyków.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze