Nowotwory piersi i jelita grubego. Gdzie po pomoc?

0
Szpital Tarnów
Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie | fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Mieszkanki województwa małopolskiego, u których zdiagnozowano nowotwór piersi, mogą korzystać z modelu kompleksowej opieki onkologicznej w dwóch regionalnych placówkach. Z kolei całościowe wsparcie dla pacjentów z rakiem jelita grubego oferują trzy ośrodki w naszym województwie. Jednym z nich jest Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie. Tylko w tym roku taką formą leczenia objęto w województwie ponad 4,3 tys. osób.

Nowotwór jelita grubego to rodzaj raka uważany za cichego zabójcę, przez długie lata może bowiem rozwijać się w ukryciu, nie dając żadnych niepokojących objawów. Rocznie chorobę tę rozpoznaje się u ok. 18 tys. kobiet i mężczyzn. Małopolanie, którzy muszą się z nim zmierzyć, mogą liczyć na kompleksową pomoc w trzech ośrodkach. Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie oraz Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie specjalny program w tym zakresie realizują od 2021 roku. Niedawno do tego grona dołączył Krakowski Oddział Narodowego Instytutu Onkologii.
Wszystkie wymienione szpitale zapewniające tę formę opieki mają możliwość diagnostyki nowotworu jelita grubego, gwarantują leczenie w poradniach i w oddziale szpitalnym oraz dostęp do programów lekowych czy radioterapii. Bardzo ważnym elementem opieki jest wsparcie psychologiczne.

W poprzednim roku z kompleksowej opieki onkologicznej korzystało 666 mieszkańców województwa, którzy zachorowali na raka jelita grubego. W tym roku objęto nią już 846 osób.
– Małopolski NFZ pokrywa koszty terapii każdego pacjenta włączonego przez szpitale do programu kompleksowej opieki nad chorymi z nowotworem piersi i nowotworem jelita grubego. Pomoc udzielana w ramach nich jest bowiem nielimitowana – podkreśla Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektorka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie. – Rak piersi niezmiennie jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek. Skuteczną walkę z tym nowotworem ułatwia model kompleksowej opieki onkologicznej (tzw. KON-Pierś). W Małopolsce jest on realizowany przez dwa ośrodki – Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie oraz Krakowski Oddział Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

REKLAMA (3)

W ub. roku kompleksową opieką objęto ponad 5 tys. chorych z nowotworem piersi. W pierwszych czterech miesiącach tego roku korzystało z niej 3,4 tys. pacjentek. W ramach takiego modelu pacjentka może liczyć na konsultacje wielodyscyplinarnego zespołu lekarskiego, wsparcie psychologiczne oraz szybką organizację kolejnych etapów terapii. To do ośrodka należy zapewnienie wszystkich niezbędnych elementów leczenia i ustalenie terminów potrzebnych wizyt czy zabiegów, dzięki czemu chora nie jest zmuszona szukać pomocy na własną rękę.

REKLAMA (2)
Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze